Locklan Samples z Georgie má vzácnou poruchu, která způsobuje, že mu odstávají vlasy od hlavy a nelze je učesat. Jeho matka loni v létě zveřejnila snímek dítěte na Instagramu a vzápětí přišel dotaz jednoho z uživatelů, jestli byl jejímu desetiměsíčnímu synovi diagnostikován syndrom neučesatelných vlasů.

U třiatřicetileté Katelyn Samples z Roswellu v americkém státě Georgia to vyvolalo obavy. „Vidíte slovo syndrom a říkáte si: ‚Panebože! Je s mým dítětem něco? Bolí ho to?‘“ uvedla v pořadu Good Morning America na stanici ABC.

Začala tedy hledat zmínky na Googlu a zavolala dětskému lékaři. Pediatr jí řekl, že o tomto syndromu nikdy neslyšel a poslal ji k dětskému dermatologovi ze zdravotnického centra Emory Healthcare v Atlantě. A právě tam malému Locklanovi diagnostikovali syndrom neučesatelných vlasů neboli UHS (uncombable hair syndrome).

Jedná se o velmi vzácnou genetickou poruchu vlasového stvolu. Vlasy odstávají od vlasové pokožky a nelze je rozčesat a učesat naplocho. Mají také charakteristickou stříbřitě blond nebo slámovou barvu. Syndrom se běžně projevuje u dětí mezi třemi a dvanácti lety.

„Když se podíváte pod mikroskop, můžete vidět, že místo tvaru válce mají vlasové stvoly spíš trojúhelníkový tvar,“ popsala pro ABC doktorka Carol Cheng, dětská dermatoložka z UCLA Health. „Uvnitř trojúhelníku jsou malé drážky, které jdou nahoru a dolů podél dlouhé osy vlasového stvolu, a to je důvod, proč jsou vlasy skutečně nerozčesatelné.“

Vědci znají jen asi 100 případů a podle Státního zdravotního ústavu v současné době neexistuje žádná léčba. Po zahájení puberty se ale tento stav obvykle zlepší nebo úplně vyřeší.

Jak píše The Guardian, veřejně dostupných informací o tomto syndromu je minimum. Existuje však facebooková skupina založená výhradně pro ty, kteří s ním mají zkušenosti. Její členové si vyměňují informace o účesech, produktech a péči.

Čtěte také:

Zdroj: Wave.

Předchozí článekAmerická společnost plánuje vykopat nejhlubší díry na světě a uvolnit neomezené zdroje energie
Další článek„Bojovat ve válce už nemůžu, tak aspoň běhám.“ Senioři v Kyjevě dodávají lidem odvahu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno