Ještě nikdy soutěž nevyhrál strom z České republiky. To se ovšem dnes změnilo, organizátoři před pár minutami zveřejnili výsledky a lidé jásají. Chudobínská borovice zvítězila, poprvé v historii a v nejlepším věku. Je jí 350 let.  

Moravská kráska se utkala s patnácti dalšími adepty z evropských zemí. Například s irským tisem, portugalským kaštanem, rumunskou jedlí či ruským topolem.

Na třetím místě se umístil topol z Ruska, na svém kontě měl přes 24 tisíc hlasů. Druhé se umístilo Chorvatsko s 28 tisíci.

Chudobínská borovice získala 47 226 hlasů!

Naše Chudobínská borovice fascinuje svět. Stála nad vesničkou Chudobín, kterou přežila o 63 let. Ves musela ustoupit Vírské přehradě. Strom proto nese její jméno. Borovice lesní z Vysočiny vypráví příběh stromu rostoucího na skalnatém ostrohu Vírské přehrady, který přečkal mnohé, i její stavbu. Je důkazem odolnosti stromu vůči povětrnostním vlivům i působení člověka

Podle pověsti hraje u borovice za noci čert na housle. Tak zřejmě zněl obyvatelům zatopené vesnice zvuk, kterým silné větry rozechvívaly údolí řeky Svratky.

Foto: Strom roku.

Internetové hlasování skončilo 29. 2.2020. Poslední týden přitom bylo hlasování tajné.

Přínosem mezinárodní soutěže je podle organizátorů 16 stromů, kterým se věnuje pozornost a péče, místní lidé, kteří se spojí ve vyprávění příběhu svého stromu, 16 zemí hrdých na své přírodní dědictví a tisíce lidí všímavějších k přírodě. Loni se do hlasování zapojilo přibližně 200 000 lidí.

Čtěte také:

Úvodní foto: Jitka Šťouračová

Předchozí článekVietnamští prodejci pomáhají zdravotníkům, nabízejí občerstvení zdarma.
Další článek„Obyčejní Češi“ ukazují svoji neobyčejnou sílu. Roušky? Nejen roušky.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno