Jihokorejská tatérka Yeon pomáhá ženám překonat jejich zkušenosti se sebepoškozováním nebo pokusy o sebevraždu. Přes jizvy jim tetuje obrázky květin. Služby vyhledala také 27letá Seunghi, se kterou si povídala britská BBC.
Seunghi bojovala s depresemi už od dětství. Se sebepoškozováním začala v 17 letech. Nevěděla totiž, jak se vyrovnat s nadměrným množstvím stresu. „Sebepoškozování přichází v momentě, kdy se ze situace vytratí racionální uvažování,“ popisuje mladá žena.
Nakonec se pokusila i o sebevraždu, která jí zanechala na ruce viditelnou jizvu. „Nikde jsem nemohla ukázat své zápěstí. Když jsem platila v obchodě, držela se madla v autobuse nebo natáhla ruku, lidé si všimli mého zápěstí a začali si šeptat,“ přibližuje svoji skličující zkušenost Seunghi.
Jihokorejka nakonec vyhledala pomoc tatérky Yeon, která dlouhodobě pracuje se ženami s podobnou zkušeností a přes jizvy jim tetuje květiny. Seunghin motiv nese název Místo, v němž zesnul smutek. Podle ní je pojmenování velmi příhodné, protože si od chvíle, kdy tetování vzniklo, přestala ubližovat. „Květiny pro mě symbolizují nový život,“ vysvětluje.
Tatérka svoji první květinu vytvořila nedlouho poté, co začala pracovat na plný úvazek. Jedna z prvních klientek si chtěla nechat zakrýt jizvu a Yeon si záhy uvědomila, že jde o pozůstatek sebepoškozování. „Protože jsem sama měla problémy, chápala jsem jejich bolest. Chápala jsem, proč chtějí jizvy skrýt,“ svěřila se umělkyně.
Podle údajů jihokorejské vlády z roku 2010 si v zemi každý den vezme život průměrně 38 lidí. Yeon během své roční praxe vytetovala na 60 květin.
Čtěte také:
- Zpěvák Jon Bon Jovi přesvědčil ženu, aby neskočila z mostu
- ROZHOVOR DNE. V Mikulově vznikla skupina cestovatelů a pořádají přednášky s významnými českými cestovateli
- Česko žasne a je pyšné. Další obří úspěch našich horolezců, jako první na světě vylezli na vrchol Muču Kiš (7480 metrů) v Pákistánu
Zdroj: Wave News.