Téměř padesát let vědci nezdokumentovali výskyt bércouna. Teď ale byl znovuobjeven. A ne jeden, nýbrž celá stabilní populace.

Kdo je bércoun?

Malá myš s velkýma očima, dlouhým ocasem a nosem připomínajícím chobot. Pochází ze Somálska abyla nalezena ve svém přirozeném prostředí v Džibutsku, tedy zemi, která sousedí se Somálskem.

Pátrání začalo v roce 2019, vědci využívali informace místních obyvatel, kteří tvrdili, že se tam bércouni stále vyskytují.  Bércouna vědci nakonec nalákali na kokos.  

„Bylo to úžasné, když jsme otevřeli první past a spatřili jsme malý chomáč chlupů na konci dlouhého ocasu. Podívali jsme se jeden na druhého a nemohli jsme tomu uvěřit. Od 70. let proběhla řada průzkumů zabývajících se malými savci a somálský bércoun v Džibutsku nikdy nebyl nalezen. Byl to osud, že jsme ho našli tak rychle,“ svěřil Steven Heritage, vědec z Dukeovy univerzity deníku Guardian

Bércoun je vzdálený příbuzný obřích savců, jako jsou sloni nebo kapustňáci. Pomocí dlouhého nosu vysává mravence v podstatě stejně jako hrabáč. Jeho přirozené prostředí je nevhodné pro lidi, proto zůstává po většinu času nerušen a v bezpečí.

Když znovuobjevíme ztracené druhy, najdeme často jen jednoho nebo dva jedince a musíme rychle jednat, abychom zabránili jejich bezprostřednímu vyhynutí,“ řekl Robin Moore z organizace Global Wildlife Conservation (GWC), která umístila bércouny somálské na seznam 25 nejhledanějších ztracených druhů.

Vědci v Džibutsku narazili na celou stabilní populaci a mohou tak slavit.

Tým nastražil více než tisíc pastí na 12 různých míst a jako návnadu použil směs burákového másla, ovesné kaše a kvasnic. Během expedice celkem viděli 12 bércounů somálských a podařilo se jim natočit první video a pořídit první fotografie živých bércounů somálských pro vědeckou dokumentaci.

Už jste četli?

Zdroj: The Guardian, Wave news.

Předchozí článekVideo: Budeš mým svědkem? Vzkaz v lahvi pro bratra s Downovým syndromem dojímá svět
Další článekV Zimbabwe chrání slony před pytláky ženské strážkyně. Jsou neúplatné a mají instinkt, který nic nenahradí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno