Typické ragby ve světě? Svaly, urostlí mládenci, míč, hřiště, rychlost a síla. Ragby v Japonsku? Umělé zuby, sem tam nějaká endoprotéza, ale hlavně úsměvy, nadšení a zapálení.

Zdroj: KIM KYUNG-HOON/REUTERS

Na Japonském ragbyovém hřišti totiž peláší za míčem i 80letí dědoušci.Jedním z nich je i 86letý Ryuichi Nagayama. Právě ten dokazuje, že ve sportu, ne vždycky, záleží na věku.„Měl jsem už dvakrát zlomená žebra a jednou jsem si zlomil i klíční kost,“ vypočítává Nagayama. „Když cítím, že mám slabý či nepravidelný tep, vezmu si léky a hraji dál.“ Zdá se, že aktivního důchodce nic nezastaví!

Není to “jen“ hra

Ragby je totiž v Japonsku jednou z cest, jak bojovat proti samotě ve stáří. Příběhy osamocených dědečků, které ragby vrátilo do života, je hned několik. Své o tom ví i 71letý hráč britského původu Tony Hartley. „Byla to pro mě skvělá příležitost se s někým seznámit a nebýt konečně sám, od té doby hraju,“uvedl. 

A co mají Japonští dědíci na hře tak rádi? „Narážíte do sebe a různě se pošťuchujete, ale to všechno vám vynahradí setkání po zápase, kde je ohromná zábava,“ říká Ryuichi Nagayama pro agenturu Reuters.

A možná to je ono.

Dokážete si představit i naše dědečky, kteří zapáleně běhají po hřišti a dávají jeden touchdown za druhým? Ne? Jenže možná to není ani o ragby, ani o síle nebo rychlosti. Je to o tom být s lidmi, nebýt sami. Aby se i osamělí senioři bavili, žili dál. A já se dnes velice těším, až řeknu svému tatínkovi, že od příštího roku bude v 70 letech hrát ragby. Pokud najdete moje články i zítra, tak jsem to přežila.

Úvodní foto: KIM KYUNG-HOON/REUTERS

Předchozí článekDobrá linka pomohla už tisícům mladých lidí.
Další článekKdyž své dceři podala cukřík, internet se zaláskoval. Je jim totiž dohromady téměř 200 let.

2 Komentáře

  1. Čiperní dědulové. 😀 Super nápad, jak sblížit podobě šílené lidi. Jen slovo „touchdown“ je výraz z amerického fotbalu, to je úplně jiný sport. V ragby se tomu říká „pětka“ nebo anglicky „try“ z původního „try at goal“.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno