Naučte se orientovat bez online map, rozeznávat jedlé přírodniny, choďte bosí, objevujte zdánlivě probádané, jezte jako naši předci a probuďte svůj přirozený pohyb. Spolu s další dávkou domácí izolace, video konferencí a objednávek jídla na dovážku přichází i chuť vykročit proti smyslu digitalizace našich životů, který můžeme pocítit jako touhu po divočině. 

Guardian přichází se šesti tipy pro rok 2022, jak navázat kontakt s přírodou.

Zapomeňte na digitální mapy. Britský dobrodruh Ed Stafford nedoporučuje spoléhat se jen na jedno zařízení, které se po vybití baterky stává jen temným zrcátkem na upravení vlasů. „Důležité je uvědomit si, kde je sever. Dá se odvodit od místa, kde vyšlo slunce. Postavte se čelem k východu a pak můžete bezpečně určit, že sever máte nalevo,“ říká Ed Stafford. Dalšími znaky mohou být lišejníky, sklon trávy po větru nebo kaluže, které nejsou na sever od terénní překážky vyschlé.

Dalším návrhem pro dlouhé dny tohoto roku je nasbírat si vlastní večeři někde v okolí. V Česku je tradice samosběru stále poměrně živá. Houbaření je naprostý mainstream, sbírat se ale dají i rostliny a plody, jako je např. medvědí česnek, šípky nebo třeba čerstvé jarní lipové listí na salát. Kromě čím dál oblíbenějšího vaření v exteriéru nebo na ohni si můžeme vypěstovat i takzvaný jedlý les. S jídlem souvisí i návrh stravovat se podle našich předků. Ano, v zimě to znamená pravděpodobně hodně kvašeného zelí, hrachu a brambor, stejně tak ale méně konzervantů, méně předem hotových jídel, dovoz z kratší vzdálenosti, méně obalů a sezónnost.

Taky si nemyslíme, že chodit bos po Staroměstském náměstí je cool. Chůze bez bot ale své kouzlo má. Pokud se bojíte, že vás škodolibí přátelé označí za hipíka, můžete začít chodit bez bot v soukromí a ideálně na přírodních površích. Podle odbornice na bosou chůzi Ben Le Vesconte posílíte vaši nohu, zlepšíte si rovnováhu a najdete svůj přirozený postoj.

Dalším tipem je osvobodit svého vnitřního dobrodruha, a to hlavně v místech, které už zdánlivě dobře znáte. Jedny z nejzajímavějších dobrodružství nás prý čekají právě za našimi dveřmi. Stačí změnit úhel pohledu a jít právě na ta místa, která se vyhýbají naším každodenním „vyšlapaným chodbičkám“ do práce, na nákup a zpátky. Pokud by někdo potřeboval návod, stačí oprášit staré situacionistické poučky.

Posledním návrhem The Guardian je objevit své přirozené pohyby. Jde o tu sadu pohybů, která je nám evolučně nejblíž, ale my jsme ji museli zapudit kvůli dlouhému sezení nebo proškolení v určitých sportech. „Začínáme u země, protože tam jsme začali i jako děti. Všímáme si, jak sedíme na zemi, jak klečíme, jak hluboký máme dřep. Pak postupujeme dál,“ popisuje pohybový lektor Danny Clark. Odměnou je probuzení instinktivního pohybu, který může vést k nečekaným objevům na mnoha dalších úrovních.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekSpráva NP Podyjí vyčistila skládku na vřesovišti, pryč je 250 tun suti. Místo se stane útočištěm plazů a rostlin
Další článekMateřský pud překonal ten lovecký. Lvice se ujala mláděte pakoně

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno