Alespoň částečně!

Libor Kožnar hospodaří na malém rodinném pozemku v Šanově na Znojemsku. Loni farmáři hrozil krach.

Zemědělské stroje holdingu Agrofert, který premiér Andrej Babiš vložil do svěřenského fondu, totiž Kožnarovi dusíkatým hnojivem poničily úrodu biopšenice. Majitel Živé farmy přišel o biocertifikaci a také o smlouvy s odběrateli. Škoda byla 700 tisíc korun.

Po mimosoudní dohodě mu družstvo Agro Jevišovice, spadající pod holding Agrofert, nabídlo jako kompenzaci necelých 300 tisíc korun. „Téměř po jednom roce sáhodlouhých oznámení, hlášení, odvolání a vyjednávání Živá farma vydává sladko-hořké oznámení, že vyhrála boj s Agrofertem,“ oznámil Kožnar.

Spor začal už loni v dubnu. Zemědělci z Jevišovic, kteří hospodaří na pozemcích sousedících s Kožnarem, nerespektovali hranice a při hnojení kukuřice přehodili ledek na biopšenici Živé farmy. Kožnar to nahlásil úřadům a ztratil certifikát biokvality. „Automaticky jsme přišli o certifikát pro čtyři pěstované odrůdy pšenice, brambory a další plodiny. Nyní jsme u části ploch na další dva roky v takzvaném přechodném období, kdy biokvalitu nemáme,“ vysvětlil Kožnar pro Seznam Zprávy. Kvůli tomu přišel třeba o smlouvu s pekařem.

Agro Jevišovice dodnes uvádí, že za situaci mohl vítr. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka také uvedl, že Kožnar souseda neupozornil, že pěstuje v ekologickém režimu, že se mu Agrofert omluvil a škodu uhradil. To, že šlo o pochybení, konstatoval loni i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Spor trval celý rok, než se Agrofert rozhýbal! „Agrofert vedl po celou dobu neférovou, agresivní kampaň, ve které tlačil na Živou farmu s co nejnižším odškodněním za škody. Dnes oslavujeme. Živé farmě se povedlo vyjednat a získat 45 procent celkové škody a ukončit tento případ,“ napsal biozemědělec na Facebooku.

Na přelomu roku přitom měl Kožnar od zástupců Jevišovic slíbeny peníze, v té chvíli neměl ani na výplaty zaměstnanců. Tehdy se nedočkal. „Měli jsme existenční problémy a dlužili za zálohové faktury. Moc děkujeme lidem, co nás podpořili, i zaměstnancům, že byli trpěliví,“ dodal farmář.

„Za malé vítězství bych označil, že se nám ze smlouvy o vyrovnání škody podařilo vyškrtnout odstavec, který nás měl v celé kauze zavazovat k mlčenlivosti.“ Právě mediální pozornosti zřejmě vděčí za to, že se vůbec nějaké kompenzace dočkal. „Těžko říct, jak by to dopadlo, kdybychom spoléhali na onu sousedskou dohodu,“ uzavírá mladý zemědělec.

V rodinném farmaření bude pokračovat dál. „Věříme, že tímto případem přispějeme ke změně zákonů. Budeme se jím dál zabývat,“ slíbil. „Je zarážející, že pro podnikatele v naší situaci neexistuje žádná legislativní ochrana,“ dodává dále Libor Kožnar.

Čtěte také:

Zdroj: Tomáš Svoboda Seznam zprávy, ČTK.

Předchozí článekKonec znečištěného a zaplaveného území ve městě. Architekti ho promění v rozkvetlý park.
Další článekV Praze se vyléčila 96letá pacientka s koronavirem.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno