Senioři z Ústí nad Orlicí se mohou těšit na netradiční zábavu. Sdružení Spousti pro ně z výtěžku festivalu Jeden svět koupilo rikšu a bude babičky a dědečky vozit na výlety do přírody. Projekt nese název #babiJede.

Sdružení se nechalo inspirovat dánským projektem Cycling without age, který propojuje generace. Iniciativa se šíří po světě, dobrovolnický projekt rozjela už i nějaká česká města, například Mladá Boleslav. „Řekli jsme si, že by bylo velmi pěkné mít něco podobného i v Ústí nad Orlicí, tady jsou krásné cyklotrasy a někteří senioři už nemají šanci se po nich projet. Ve městech, kde už rikša funguje, mají zkušenost, že se lidem velmi líbí a po zimě se už těší, že se zase začne jezdit. Věříme tomu, že to podobně bude fungovat i u nás,“ konstatoval předseda sdružení Spousti Petr Kulhavý.

„Primárně bude elektrokolo sloužit Centru sociální péče na sídlišti Štěpnice, výhledově by ho mohla využít i veřejnost s tím, že by si lidé mohli rikšu půjčit pro svoji babičku nebo dědečka. Začneme v centru a uvidíme, jak se vše vyvine, jak bude rikša vytížená,“ vysvětlil Kulhavý.

Spousti právě hledá dobrovolníky, kteří by se speciálním elektrokolem vyvezli seniory na cyklovyjížďku, pokud už na ni sami nestačí. Vítaní jsou i ti dobrovolníci, kteří nemají spoustu volného času a zvládnou třeba jen jeden výlet měsíčně. Protože jde o elektrokolo, jejich výkon nebude vyžadovat výjimečnou fyzickou kondici. „Lidé se nám hlásí, i ženy, dokonce šedesátiletá paní ze Žamberka. Necháme každého kolo vyzkoušet, aby posoudil, zda to zvládne,“ dodal předseda sdružení. Dobrovolníci se během dubna naučí s rikšou zacházet a v květnu by mohli vyvézt první zájemce na vyjížďku do přírody.

Ředitelka ústeckého Centra sociální péče Radka Vašková nedokáže odhadnout, jaký bude o svezení rikšou mezi seniory zájem. „Když jsme vloni o projektu mluvili, pár lidí mi přišlo říct, že je to dobrý nápad. V tuto chvíli však nevím, zda psychický stav seniorů bude nakloněný tomu, že se budou chtít otevírat novým věcem,“ konstatovala.

Pandemie ovlivnila životy seniorů výrazně. Pokud by se ukázalo, že senioři mají z výletů s cizími lidmi kvůli koronaviru obavy, Spousti bude hledat jiné cesty, jak rikšu zapojit. „Mohli bychom ji nabídnout rodinným příslušníkům, aby svezli jenom toho svého seniora,“ uzavřel Kulhavý.

Čtěte také:

Zdroj: Rozhlas Pardubice.

Předchozí článekUčitel ztratil práci a bydlel v autě. Mladík pro něj vybral půl milionu na nový domov
Další článekPrestižní fotografická soutěž zveřejnila nejlepší snímky uplynulého roku. Uspěli i Češi

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno