Botanici se radují! Našli totiž u Hnanic v Podyjí na Znojemsku vzácnou orchidej jazýček jadranský, je to poprvé po 70 letech. Správa národního parku to uvedla na svém webu. Odborníci v parku našli i další vzácné rostliny.

Výskyt této orchideje přímo v Podyjí odborníci uvádějí ve svých knihách z první poloviny 20. Století. Naposledy to byl Vratislav Drlík ve své Květeně Znojemska z počátku 50. let.  „Jazýček v této knize ale charakterizuje jako vzácný a pro svůj herbář nesebral ani dokladovou položku. Od té doby o jeho výskytu na Znojemsku nejsou žádné zprávy. Botanici po něm na příhodných lokalitách marně pátrají od vzniku národního parku. Letos se ho ale podařilo objevit poprvé,“ uvedla botanička Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Jazýček jadranský je až 60 centimetrů vysoký. Líbí se mu na teplých, ale polostinných místech, jako jsou například rozvolněné lesostepi, světlá místa listnatých lesů nebo jejich okrajů. V době kvetení, na přelomu června a července, je nápadný svojí asi půl metru vysokou lodyhou. Ta je porostlá řídkým květenstvím složeným z vícebarevných, neobvykle tvarovaných květů.

V Česku roste už jen velmi vzácně.

„Botanikům se mimo jiné podařilo potvrdit výskyt řady vzácných druhů, jako je například vítod hořký, kýchavice černá, jarva žilnatá nebo pryšec hranatý. Mnohé druhy byly pak nalezeny na nových lokalitách. K těm patří třeba kosatec různobarvý, hlaváč šedavý nebo třemdava bílá,“ doplnila Reiterová.

Už jste četli?

Zdroj: Ekolist. Foto: Wildlife Travel / Flickr.com

Předchozí článek„Čekal bych i 6 let,“ tvrdí trpělivý fotograf, který vyfotil jedinečný snímek leoparda a pantera
Další článekEvě se kroutí páteř. Nevzdala se a dnes je fitneskou. Uzvedne až 120 kilogramů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno