Brněnský spolek Rezekvítek letos eviduje zvýšený zájem o dobrovolnictví, po covidových letech podle něj dobrovolníků znovu přibývá. Za letošek jich spolek eviduje dosud přes 250, několik akcí do konce roku přitom ještě zorganizuje. Za celý loňský rok se na akcích Rezekvítku vystřídalo necelých 200 dobrovolníků. ČTK to řekli ředitelka spolku Tereza Žižková a odborný garant ochrany přírody ve spolku Vilém Jurek. Rezekvítek v Brně a okolí pečuje o vzácné lokality, například o koniklecovou louku na brněnském Kamenném vrchu. 

,,Sezonu začínáme tradičně natíráním plotu kolem rezervace na Kamenném vrchu. Pak jdeme hrabat a sklízet pokosenou trávu, což je hlavní letní činnost. Nakonec to jsou výřezy křovin nebo výsadby dřevin,“ popsal Jurek. Spolupráce s dobrovolníky podle něj umožňuje naplňovat plány a cíle péče o chráněná území. „Nebýt této pomoci, uděláme často jen to nejnutnější vlastními silami, čili práce provedou naši zaměstnanci a letní brigádníci. Říkáme tomu efekt mravenečků. Pokud je nás jen pár, jdou práce pomalu, jakmile přijde větší skupina, třeba 20 lidí, je pro nás týdenní práce hotová za pouhý jeden den,“ popsala Žižková.

Letos se na akcích Rezekvítku vystřídalo dosud přes 250 dobrovolníků. Značný podíl na tom mají lidé z korporátní sféry od IT až po zaměstnance jaderné elektrárny. ,,Dokonce jsme měli i skupinu úředníků, kteří přišli pomoct v lokalitě Velký Hornek a pomohli s údržbou lesních světlin, kde se vyskytují vzácné druhy rostlin, jako je koniklec velkokvětý nebo jasoň dymnivkový,“ uvedl Jurek. Velkou pomocí jsou podle něj i skautské organizace. Skauti letos pomáhali například na Medláneckých kopcích, na stepních stráních u Komořan nebo na krasových závrtech u Vilémovic.

Do konce roku Rezekvítek organizuje další akce. O tomto víkendu je v plánu brigáda na brněnském významném krajinném prvku V Zátiší mezi Bystrcí a Medláneckými kopci. Budou se vyřezávat křoviny a upravovat hlavaté vrby. Do konce roku je v plánu i sázení dřevin na několika lokalitách. Podle Jurka jsou však výsadby stromů rezervované na rok dopředu. ,,Dobrovolníci mají velký zájem sázet, což samozřejmě vítáme. Na druhou stranu na většině našich území sázet nepotřebujeme. Spíše naopak kácíme a vyřezáváme křoviny a obnovujeme cenné louky a mokřady,“ vysvětlil.

Rezekvítek v ochoraně přírody a ekologické výchově působí přes 30 let. Pečuje o vzácné lokality v Brně a okolí, vydává výukové pomůcky pro lepší poznání přírody. Pořádá exkurze, dílničky a přednášky s ekologickou tematikou.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekŽáci ZŠ Ústavní v Praze-Bohnicích vysadili na školním pozemku vlastní les
Další článekKaia, 9letá holčička je hvězdou internetu. Sama si šije oblečení, všimla si jí i návrhářka Vera Wang

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno