Restaurace jsou zavřené, kavárny jsou zavřené. Pro všechny to znamená velké trable.

Café Therapy v centru Prahy se s tím rozhodla poprat ještě jinak. Jedná se o sociální podnik, kde více než polovinu zaměstnanců tvoří lidé po léčbě ze závislostí.

Aby zaměstnanci nezůstali ze dne na den doma bez práce, spojili se se společností Rohlík.cz a připravují balíčky jídla pro lidi bez domova. Ty pak rozváží do pražských nízkoprahových zařízení, jako je Centrum Sananim, středisko Drop In či centrum STAGE 5. Spolupracují i s neziskovou organizací Naděje a občas se jim kvůli potravinové pomoci ozvou jednotlivci. Každý týden tak Café Therapy rozdělí až tunu potravin těm, kteří je potřebují. 

Foto: SANANIM, Café Therapy

Jak to funguje v praxi?

„ Internetový prodejce Rohlík.cz uvolní každý den část potravin za svých zásob a Sananin je přiveze do prostor své kavárny, kde z nich zaměstnanci připraví jednoduchá jídla.Ty se zabalí do jednorázových, hygienických balení. Balíčky se pak rozváží především do pražských nízkoprahových zařízení. Část se odveze i pro bezdomovce na Císařskou louku a dalším organizacím, které pomáhají klientům na ulici,“ popisuje Josef Šedivý ze Sananinu.

Ten zároveň upozorňuje na to, že lidé na ulici mají dlouhodobě zhoršené zdraví, také se potýkají se závislostmi a nemají přístup k hygienickým produktům. „Vede to k vyššímu riziku nákazy“, říká Šedivý.

O přípravu obložených sendvičů, baget a také balíčkování ovoce a zeleniny se stará až jedenáct lidí. „Snažíme klást důraz na vysoký obsah ovoce a zeleniny, abychom co nejvíce podpořili už tak zkoušenou imunitu lidí bez domova,“ vysvětluje Šedivý. Oceňuje též nasazení zaměstnanců a vervu, s jakou se nových úkolů zhostili. „V kavárně tráví přípravou jídla dlouhé hodiny, a to částečně i z důvodu, že velká část z nich na vlastní kůži poznala, jak krutý umí život na ulici být. Teď už jen zbývá, aby se do podobného snažení zapojilo co nejvíce podniků,“ uzavírá.

Provozní manažer Café Therapy Jakub Janyška dodává, že část zaměstnanců také šije doma roušky pro ty, kteří je potřebují a nemají je jak dostat. Všichni zaměstnanci pobírají běžnou mzdu, přestože z provozu restaurace momentálně neplyne žádný příjem. „Naši zaměstnanci si jako všichni ostatní musí vydělávat na živobytí, nadto je však jejich rozpočet nezřídka zatížen exekucemi a splátkami. „Výpadek“ příjmu by tak u nich byl likvidační. Bohužel je však jejich výdělek kvůli uzavření restaurací ponížen o spropitné, které v běžném provozu tvoří další podstatnou část příjmu,“ dodává Janyška. 

Foto: SANANIM, Café Therapy

Café Therapy.

Sociální podnik Café Therapy je jedna z aktivit nevládní neziskové organizace Sananim, jež pomáhá lidem se závislostí na nealkoholových drogách a hazardním hraní. Za 15 let existence podniku zde takzvaným tranzitním zaměstnáním prošlo 133 lidí, většina z nich i nadále funguje v každodenním životě.

Čtěte také:

Zdroj: Aktualne. Úvodní foto:Archiv Café Therapy

Předchozí článekEmise oxidu uhličitého mohou díky koronaviru klesnout nejvíce od války.
Další článekPro věřící je i v době koronaviru. Kněz zpovídá lidi na parkovišti před kostelem.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno