Každý rok je to ohromná sláva a pocta pro všechny evropské umělce a představitele špičkového řemesla. Francouzské rytířské Řády umění a literatury každoročně přebírají světoví herci, literáti, ale také designéři z rukou ministra kultury Francouzské republiky.

A tento týden v úterý se francouzským rytířem stal i Čech Tomáš Lesser, mistr rytec sklárny Moser. „Vysoké francouzské státní vyznamenání získal za svůj přínos tradici i rozvoji uměleckého řemesla. Spolu s ním řád získali zástupci významných institucí (Národní pařížská opera) a luxusních značek,“ uvedl PR konzultant Tomáš Hečko.

Slavnostního pasování na rytíře proběhlo přímo v budově ministerstva kultury Francouzské republiky v Paříži. Tomáš Lesser se ho účastnil za doprovodu své rodiny a zástupců firmy Moser. Rytířský Řád umění a literatury předal českému rytci skla přímo francouzský ministr kultury Franck Riester.

Tomáš Lesser pracuje v manufaktuře Moser více než 25 let a jeho díla jsou známá po celém světě. Mezi jeho mistrovská díla patří např. rytá mísa Maria Theresia, rytá mísa Neptun nebo rytiny s motivy fauny. Řád získal mimo jiné i za své vlastní autorské
zpracování rytiny Páva na původní secesní vázu.

Foto: Moser

„Toto ocenění je velkou poctou jak pro Moser, tak pro celou Českou republiku. Je to ocenění nejen českého kulturního a řemeslného dědictví, ale také neuvěřitelná příležitost k propagování české rytiny jako investičního objektu,“ uvedla Nicola Lukovicsová z Moseru.

Tomáš Lesser není prvním Čechem, který slavný francouzský řád obdržel. V minulosti se stejné pocty dočkali třeba spisovatel Adolf Born, pěvkyně Magdalena Kožená nebo režisér Jiří Menzel.

Čtěte také:

Úvodní foto: Moser Glassworks

Předchozí článekMalý zázrak! Novorozená holčička porazila koronavirus, sama a bez léků.
Další článekTato městská část Prahy se dostala mezi TOP 1O nejatraktivnějších míst v Evropě.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno