Češi rok od roku recyklují více. Loni v průměru vytřídili 71,8 kilogramů odpadu, což je o pět kilo na obyvatele více, než tomu bylo v přecházejícím období. Nejvíce lidé recyklovali papír.

V průměru každý Čech vytřídil 22,5 kilogramů papíru, 16,8 kg plastů, stejné množství kovů, 15,2 kg skla a půlkilo nápojových kartonů. Do třídění se aktivně zapojují skoro tři čtvrtiny občanů. Češi tak patří v třídění odpadu pro recyklaci mezi evropskou špičku.

Jak ve svém zprávě poukazuje EKO-KOM, na ochotě lidí odpady třídit se podepisuje hlavně dostupnost kontejnerů i jednoduchá pravidla pro správné vyhazování odpadu. Důležitou roli hraje i lokální rozvoj tzv. vícekomoditních sběrů, kdy mohou lidé do jedné sběrné nádoby společně třídit odlišné druhy odpadu – třeba plast a kovy.

Jak upozorňuje projekt Samo sebou, loni vešla v platnost také takzvaná „odpadová legislativa“ Evropské unie reagující na zhoršující se stav životního prostředí. Jedním z hlavních cílů plánu je zefektivnit využití recyklovatelného odpadu a eliminovat množství komunálního odpadu, který končí na skládkách.

Do roku 2035 tak chce EU například posílit sběrné sítě na odpady, více podporovat ekologičtější obaly a zakázat používání jednorázových plastových obalů.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekV Plzni-Liticích vznikla naučná stezka pro menší děti o lese a životě v něm
Další článekS čištěním rybníku v Bohumíně opět pomohou speciální bakterie. Kvalitu vody se daří výrazně zlepšovat

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno