Věděli jste, že právě díky tomuto programu se můžeme podívat na 99 nových naučných stezek a vyhlídek?

Program NET4GAS Blíž přírodě běží už třináct let a má za sebou skutečné velké výsledky. A válel i loni, kdy se podařilo zrealizovat pět dalších projektů.

Borecké tůně. V obci Borek na Tachovsku vznikly 4 nové tůně. Díky nim mají zvířata nová pítka, poslouží i pro obojživelníky a ptáky. Tůně zvýší biodiverzitu v krajině.  

Příroda jako vzdělávání.

Ve Velkých Popovicích, východně od Prahy, se podařilo založit nový obecní sad. Dohromady bylo vysazeno 22 jabloní a 10 třešní. Každý strom má vlastní cedulku s názvem odrůdy a na místě je také infotabule. Sad má proto i vzdělávací funkci.

Ochránci přírody z Valašského Meziříčí vysadili 48 jabloní, slivoní a třešní. Alej se nachází v lokalitě Hradisko v Rožnově pod Radhoštěm.

Foto: blizprirode.cz

Mělnické tvrziště, které se nachází na Tachovsku, bylo zarostlé plevelem a příkopy sloužily jako ukrytá skládka. I tady Český svaz ochránců přírody ukázal svou sílu. V předešlých letech se postupně podařilo uklidit spoustu odpadu a ostnatého drátu. Loni ochránci odstranili vážně poškozené stromy. Části pokácených stromů (kmenů a silných větví) ponechali na hromadách pro hmyz a jako úkryty pro drobné živočichy. Během sezóny tam našli domov slepýši, ještěrky a také dva ježci. Část křovin zase posloužila jako úkryt pro pasoucí se zvířata a jako možnost zahnízdit pro ptáky. Vyčištěné valy znovu lákají kolemjdoucí k návštěvě. Velký zájem vzbuzují přes sezónu pasoucí se jaci, ovce i kozy.

Na Hodonínsku na okraji obce Tvarožná Lhota, v místech nazvaných Mezicestí, byly až do loňského roku dlouhé lány bez stromů. Ochránci přírody tady vysadili 13 dubů, 2 jeřáby břeky, 2 třešně ptačí,  3 lípy, a z kamenů sesbíraných z okolních polí vyskládali dvě kamenné zídky jako úkryty pro živočichy. Výsledkem je nejen zvýšení biodiverzity, ale také zlepšení vzhledu zdejší krajiny.

Foto: blizprirode.cz

Po malých krůčcích až ke hvězdám! Ke krásné přírodě!

Čtěte také:

Úvodní foto: blizprirode.cz. Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekZa únor emise CO2 v Číně klesly o čtvrtinu. Záběry z vesmíru ukazují velký pokles znečištění kvůli koronaviru.
Další článekMnožírny, třeste se. Až deset let natvrdo! Sněmovna schválila přísnější tresty za týrání zvířat.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno