Máme další velký důvod k radosti. V loňském roce vzniklo v Česku nejvíce nových lesů za posledních 15 let. Celkem se tak podařilo zalesnit téměř 29 tisíc hektarů plochy. Uměle i přirozeně.

To je o 7 tisíc hektarů více než v roce 2018.

Přestože v celkovém součtu mírně převažovaly listnaté stromy, paradoxně suverénně nejvíc se uplatňoval smrk ztepilý. Toho přibylo více než 11 tisíc kusů. Špatně si nevedly ani buky, borovice, duby a javory.

 „Nárůst zaznamenala také přirozená obnova. Zde naopak převažovaly jehličnany,“ uvedl mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Přes pět tisíc hektarů lesů se přitom obnovilo přirozeně. Lesníci loni vysadili rekordních 111,6 miliónů listnatých stromů. Právě listnáči mají bojovat proti dopadům sucha, navíc mají být odolnější vůči škůdcům a změnám klimatu. „Nastartovali jsme dlouhodobý trend, kterým chceme dosáhnout, aby naše lesy byly druhově pestřejší a tím pádem i odolnější,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Také v první polovině letošního roku došlo u nás k rekordní výsadbě. Přibylo 38 miliónů nových sazenic. Přitom asi dvě třetiny z toho byly listnaté stromy. „Ve státních lesích sázíme už téměř dvacet let víc listnatých stromů než jehličnanů,“ řekla pro Český rozhlas mluvčí Lesů České republiky tisková mluvčí Eva Jouklová.

Nesmíme přitom zapomínat ani na těžbu.

Loni se také hodně těžilo, bylo to téměř 33 milionů metrů krychlových. I přesto ale celková rozloha zalesněné plochy vzrostla, přičemž na konci loňského roku se lesy v Česku rozkládaly na více než 2,5 milionech hektarů.

Už jste četli?

Zdroj: Český rozhlas, Lesy České Republiky, Český statistický úřad.

Předchozí článekPrvní stát v USA, který zakázal vyhazovat potraviny do koše. Kompostovat musí supermarkety, restaurace i domácnosti
Další článekFOTO DNE. Hrdina všedních dní. Policista v dešti upřednostnil pejska, který poctivě čekal na páníčka

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno