Máme v tom jasno! Tedy, jasno v tom mají hlavně v obci Vendolí na Svitavsku, kde na jaře bude parádně zeleno. Vedení obce totiž postupně koupilo 50 hektarů půdy. Pro zalesnění a ne pro zastavění.

Foto: fietzfotos

Lidé v okolí vysadili deseti tisíce sazenic a kromě toho vzniklo i osm tůní, které využijí zvířata jako pítka. Mezi čerstvě zasazené stromy patří lípy, modříny, javory, jedle, jilmy, duby, smrčky, buky, ale i jeřáby a švestky. V mladých lesích se už objevují zvířata a díky bobulovinám se sem uchyluje i ptactvo.

Tím dobré zprávy ještě zdaleka nekončí. Díky smíšeným porostům nejsou takové obavy z kůrovce. Navíc mladé stromy pomohou zadržet vodu z přívalových dešťů stékající po svahu k vesnici.

Nový les je součástí projektu Stabilizace krajiny a podpora její biodiverzity, za který radnice získala ocenění v soutěži Komunální projekt roku 2019. Iniciativa vznikla před více než deseti lety. Vlastníci půdy se tehdy zbavovali svých pozemků za nízké ceny kvůli špatné poloze a nižší kvalitě. Náklady projektu dosáhly několika milionů korun včetně údržby a péče o porosty.

Vendolí by se proto mělo stát inspirací pro další vesnice a města. Pohled na budovy totiž není tak hezký a povzbudivý, jako pohled do přírody.

Zdroj: nase-voda.cz

Předchozí článekSkvělá Petra Vlhová opět vyhrála. Podmanila si noční slalom ve Flachau.
Další článekSrbsko v cirkusech zakázalo vystupování divokých zvířat. Medvěd na svobodě poprvé viděl sníh.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno