A jak říká, tak také dělá. Ondřej Brož se rozhodl zjistit, kudy se voda z jeho oblíbeného lesa neustále ztrácí. Když zjistil, že uniká po nepoužívaných přibližovacích cestách na stahování dřeva, rozhodl se bojovat a lesům vodu vrátit.

Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) vyhloubil na severním svahu Velkého Javorníku v chráněné krajinné oblasti Beskydy celkem 28 tůní. Právě ty by měly vodu účinně zadržet.

Narodila se mi dcera a uvědomoval jsem si, že je něco špatně, že je čím dál méně vody. A protože ji tak moc miluju, chtěl jsem, aby žila alespoň v takovém prostředí, v jakém žiju já. Proto jsem se o to začal zajímat. Od dětství jsem v lesích trávil spoustu času sám, nabíjely mě energií,“ řekl Lidovkám Ondřej Brož.

A úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

„Lesy schnou a nějak se začít musí. Těchto sedmdesát metrů trvalo asi hodinu a půl a není to nijak nákladné. Hlína se musí zhutnit, aby udržela i vodu při větších deštích. Nesteče to během týdne, ale třeba za měsíc. Jsou to právě cesty, které fungují jako drenáže a po kterých z lesa mizí nejvíce vody,“ popisuje Ondřej Brož

Opatření ve svahu zadrželo 150 000 litrů vody.

Les ze mě udělal člověka s velkým srdcem. Nyní, když to nejvíc potřebuje, mu chci vrátit to, co jsme mu jako lidi vzali – vodu. Prosím, nezůstávejme jen u slov, ale konejme,“ říká Ondřej Brož. Ten našel inspiraci u našich slovenských sousedů. Péče o beskydskou krajinu tím navíc zdaleka nekončí. „Již letos bude vybudováno dalších asi 70 tůní a zasakovacích pásů. Na vytipování lokalit, kde budou tůně zbudovány, se podíleli lesníci spolu s pracovníky AOPK ČR,“ dodává Miroslav Kubín z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

V tůních navíc najdou útočiště také vzácní obojživelníci.

Všichni vědí, že Ondřej Brož udělal průlomovou věc. Odborníci se shodují na tom, že o tomto řešení věděli, ale nikdo neměl odvahu to udělat. Ondra všechny doslova nakopl tím správným směrem.

Čtěte také:

Zdroj: AOPK ČR. Lidovky.

Předchozí článekUž žádný dovoz do Česka! Co tady vypěstují, to bude v kyticích. Farma váže jen ze svého kvítí
Další článekZa jeden den vysadili 350 miliónů stromů. Teď chtějí Etiopané vysadit až 20 miliard

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno