Ocenění v sedmi kategoriích soutěže Dětský čin roku si v Praze převzalo 11 dětí. Ceny se udělují za odvážné skutky nebo činy všímavosti k okolí. Vyhrály třeba dvě dívky, které pomohly zraněnému kamarádovi, a dva chlapci, kteří pomáhají čistit řeku od odpadků. Letos se konal 18. ročník projektu. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách detskycinroku.cz.

Vítěze soutěže vybírají na internetu školáci z návrhů, které zaslali pořadatelům. Letos se sešlo 380 příběhů, které soutěžily v kategoriích Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Pomoc starším lidem, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Devět dětí přezvalo speciální ocenění za mimořádné činy.

Cenu za záchranu lidského života získaly jedenáctiletá Eliška Rojková a dvanáctiletá Michaela Štěpařová, které pomohly kamarádovi. Ten na hřišti přišel k úrazu, při němž si poranil hlavu a začal krvácet. Děvčata zachovala rozvahu, jedna z dívek běžela pro pomoc a druhá chlapci pomáhala do příjezdu sanitky.

Zleva Michaela Štěpařová a Eliška Rojková oceněné v kategorii Záchrana lidského života. Foto:ČTK/Šulová Kateřina

Ocenění za dobrý nápad obdrželi patnáctiletý Petr Jaroš a čtrnáctiletý Tomáš Brádle. Postavili přes řeku Úpu hráz, aby zachytila odpadky ve vodě a usnadnila jejich odstraňování. Na místo nyní chlapci chodí uklízet pravidelně. Odpadky z přírody uklidili také vítězové kategorie Pomoc přírodě Adam a David Venglářovi. Bratři se rozhodli od nepořádku vyčistit les, kam chodí na procházky. Svým činem by chtěli inspirovat ostatní, aby udělali totéž

Zleva Petr Jaroš a Tomáš Brádle ocenění v kategorii Dobrý nápad. Foto:ČTK/Šulová Kateřina
Zleva Adam Venglář a David Venglář ocenění v kategorii Pomoc přírodě. Foto:ČTK/Šulová Kateřina

Třináctiletá Adriana Górna získala cenu za pomoc ostatním, protože se na dovolené v Chorvatsku přes svůj strach z hluboké vody vydala pro nafukovací kruh, který uplaval malé holčičce. Muži s berlemi pomohla při vystupování z přeplněného vlaku jedenáctiletá Natálie Keltnerová, která za to dostala cenu za pomoc starším lidem. S pomocí seniorům se váže i příběh oceněné Natálie Jahnové. Desetiletá dívka a další děti ze školní družiny, kterou navštěvuje, uspořádaly soutěž pro seniory. Děti v soutěži od seniorů sbírají recepty, ze kterých bude sborník.

Adriana Górna oceněná v kategorii Pomoc ostatním. Foto:ČTK/Šulová Kateřina
Zleva patronka zpěvačka Petra Černocká a Natálie Kellnerová oceněná v kategorii Pomoc starším lidem. Foto:ČTK/Šulová Kateřina
Natálie Jahnová (čtvrtá zleva) se spolužáky ocenění v kategorii Kolektivní pomoc. Foto:ČTK/Šulová Kateřina

Spolužačce, která se dostala do zlé party, pomohly čtrnáctileté Tereza Svobodová a Adéla Ryšavá. Dívky u své spolužačky na Instagramu poznaly rizikové chování. Své postřehy probraly se svou třídní učitelkou a poté se rozhodly s dívkou trávit více volného času. Jí tak pomohly a samy získaly novou kamarádku a v letošním ročníku soutěže ocenění za Pomoc n@ netu.

Zleva Tereza Svobodová a Adéla Ryšavá oceněné v kategorii Pomoc n@ netu. Foto:ČTK/Šulová Kateřina

Speciální ceny získali patnáctiletí chlapci Tomáš Sztuchlík za poskytnutí první pomoci své tetě a Aleš a Matouš Krchňákovi za uspořádání letní hry pro pěší a cyklisty o zajímavostech Střední Hané. Za pomoc ukrajinským dětem, které se do Ostravy přistěhovaly v souvislosti s válečným konfliktem v jejich domovině, dostali cenu Jan Havlásek, Marie Hudečková, Agáta Gracová, Eva Hudečková, Kateřina Kurovská a Filip Urban.

Výherci Dětského činu roku 2022 získali věcné dárky od partnerů projektu a šek v hodnotě 10.000 Kč na nákup školních pomůcek.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekOdborníci z Mendelovy univerzity vysázeli na Sokotře 1500 kadidlovníků
Další článekNa konferenci OSN byla přijata historická dohoda o ochraně biodiverzity

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno