Do letošního ročníku akce Do práce na kole se přihlásil rekordní počet 20 200 účastníků. ČTK to dnes sdělila Anna Kociánová z iniciativy Automat, která akci pořádá. Letos se tak zapojilo meziročně o téměř 4400 lidí více. Akce se koná od 1. do 31. května. Kvůli pandemii covidu-19 je rozšířena nejen na cesty do práce, ale i do obchodů. Cílem je motivovat lidi k pohybu po městě vlastní silou bez použití aut. Cyklisté, běžci, chodci, bruslaři i skateboardisti se letos do akce mohou zapojit pojedenácté. Registrovat se mohou až do 7. května. 

,,Už loni jsme s ohledem na pandemickou situaci poprvé upravili pravidla tak, aby se účastníkům počítaly nejen cesty do práce a z ní, ale i cesty do přírody, na nákup nebo třeba se psem. Kromě změny dopravních návyků tak chceme motivovat k pravidelnému pohybu na čerstvém vzduchu,“ uvedl koordinátor výzvy Jan Haruda z Automatu.

Dosud nejúspěšnějším rokem z pohledu počtu účastníků, byl rok 2019. Tehdy se do akce zapojilo na 19.576 lidí z více než čtyřicítky měst. ,,Ze závěrečného dotazníku pro účastníky vyplývá, že velká většina z nich aktivní dopravu nevzdává ani po konci akce a alespoň několikrát týdně kolo nebo chůzi využije. Postupně se tak každoročně zvyšuje počet cyklistek a chodců v ulicích,“ sdělila Kociánová.

Loni se do květnové výzvy podle webu akce zapojilo 15 813 účastníků ze 49 pořadatelských měst. Účastníci vykonali 393.000 bezmotorových cest a ušetřili tak 493 tun CO2. Cekem urazili na „vlastní pohon“ přes 3,82 milionu kilometrů.

Čtěte také:


Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekLesníci z Mendelovy univerzity pomohou s udržitelným hospodařením v Mongolsku
Další článekNizozemská města přišla na to, jak udržet populaci včel. Zavádí včelí zastávky a hotely

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno