Luděk Seryn je známý hodinář. Dokonce si nechal patentovat vlastní řešení stroje v hodinkách, který celý rotuje kolem osy. Za což si vysloužil pozvánku mezi čtyřicítku nejlepších a nejvlivnějších hodinářů světa.

Foto:Instagram/seryn_watches

Že příjmení Seryn zní spíše francouzsky? Mýlíte se. „Jsem Moravák, pocházím z Mohelnice. V Praze jsem asi pět let. Na hodinařinu jsem šel, protože mě bavila mechanika. Asi ve druháku jsem si pak řekl, že je vlastně jedno, čím se budu živit, ale chci to dělat nejlíp, jak dovedu. A toho se držím,“ řekl Právu Seryn, který k hodinářství přidal ještě vyučení v oboru zlatník. První hodinky opravil už v deseti letech.

Žádnou sériovou výrobu ovšem nečekejte. Luděk Seryn vyrábí pouze unikáty. Přes jeho ruce projde první i poslední kolečko hodinek. Původně si chtěl najít do firmy spolupracovníky a naučit se filozofii, se kterou rozjede běžnou výrobu hodinek. Jenže člověk míní, osud mění.

Zlom v jeho kariéře nastal před dvěma roky. Přišel zákazník, který známého hodináře posunul zcela novým směrem.  Vznikly z toho hodinky za 4 miliony korun a patent.

„Zadal si je klient, který už ode mě jedny hodinky má. I pro mě to byla obrovská výzva a neskutečně mě to posunulo. Ten člověk nyní má to, co nikdo jiný. A o to asi hlavně jde. Utratit hodně peněz za hodinky není tak těžké. Ale s mými hodinkami je tam i příběh, denní práce jednoho člověka. Byly to dva roky práce a odříkání. Strašně moc jsem se u tohoto projektu naučil,“ dodal.

Výtvor je složený z 270 součástek, z níž 200 vyrobil sám Seryn.

Navíc mají zcela unikátní prostřední část. Ta totiž rotuje a jmenuje se Karel Roration. Strojek, který nese další dvě části – jedna řídí pohyb ručiček, druhá s automatickým nátahem dodává energii hodinkám – se kolem osy otočí jednou za osm hodin. Právě prostřední část si známý hodinář nechal patentovat.

Foto:Instagram/seryn_watches

Hodinky poprvé představil na největší hodinářské výstavě v Basileji, která se pro něj stala naprosto zásadní.  

Asi každý máme někoho, kdo je pro nás absolutní ikonou. Říkáme si, že by se nám podlomila kolena, jen kdyby vedle nás stál. Pro mě je tím člověkem Philipe Dufour, řadu let nepřekonaný nejlepší nezávislý hodinář světa. Loni na výstavě v Basileji, kde jsem představoval hodinky, na nichž jsem pracoval dva a půl roku, za mnou přišel. Poklepal mě po rameni a řekl, že můj strojek je úžasný. Že vlastně vůbec nechápe, jak to, že to dosud nikoho nenapadlo. A to se mi v tu chvíli vážně podlomila kolena,“ přiznal Luděk Seryn pro Právo.

A s tím přišla pozvánka i do elitní společnosti Académie Horlogere des Créateurs Indépendants (AHCI).

„Stalo se to těsně před výstavou v Basileji. Pozvali mě do své skupiny jako hosta. Poté, co jsem v březnu na výstavě představil své hodinky Karel Rotation s patentovaným strojkem, se mě rozhodli titulovat na kandidáta. To v podstatě znamená, že mě přijali do svých řad. Nyní rok dva budou sledovat mou práci, aby mě uznali za stálého člena. S přesnými počty je to v této společnosti trochu složitější, ale když jsem se nyní dotazoval, sdělili mi, že aktuálně je 30 stálých členů a sedm kandidátů,“ vysvětlil své postavení mezi světovou elitou český hodinář.

Česko se tak zase může pochlubit člověkem, který dělá své povolání srdcem a slaví tím úspěchy po celém světě.

Zdroj: Stáňa Seďová, Právo, Idnes.

Předchozí článekTato nenápadná žena vychovala 600 dětí. V 75 letech jde příkladem celému světu.
Další článekOtec chtěl odstřihnout syna od věčného čučení do mobilu.Vzal ho na cestu po Mongolsku.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno