Zvířata, která jsou týraná nebo zabavována kvůli neschopnosti majitelů se o ně řádně starat, to bývají smutné případy. Někdy se však zlé v dobré obrátí. Takový je i příběh křížence fenky Amy.


Pejsek skončil ve správě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a ve smluvním útulku. Jenže na Amy se usmálo štěstí a fenka našla domov u vážně nemocné holčičky.
„Přinesla nám domů radost po náročné léčbě dcery, která je po transplantaci kostní dřeně. Ještě nemůže do školy, do uzavřených prostor, ale chodí každý týden s Amy do psí školky, která je venku. Fenka ji rozptýlí a díky ní není doma sama v době, kdy jsme s manželem v práci,“ napsala úřadu paní Jaroslava z Prahy. Doplnila, že pejska vodí i za invalidní babičkou na vozíku.


Amy pomáhá
Měli jsme pět pejsků. Amy je první kříženec a musím říct, že je opravdu chytrá a celkem se nám daří ji naučit chodit na volno, přiběhne na zavolání. Moc ráda se k někomu tiskne a každý večer ji mám já nebo dcera na klíně, když se díváme na televizi,“ dodala maminka holčičky.
Úřad loni našel nový domov 252 zvířatům, o které se stát musel postarat. Šlo o 57 koček a 195 psů, kteří byli předáni novým majitelům. ÚZSVM spolupracuje s řadou útulků a záchranných stanic po celé zemi. Starají se o zvířata, která byla týraná.


Minulý rok do jeho správy „spadlo“ 341 zvířat, z toho nejvíce psů (264), koček (58) a osmnáct koní a jedna koza. Péče o ně stála stát 2,2 milionu korun.
ÚZSVM získává peníze například z dražeb nemovitostí, které jiné úřady nechtějí, nebo propadnou od lidí bez dědiců.

Foto: Doris Metternich

Takových milých dopisů, jako byl ten o Amy, moc nechodí, ale jsou povzbuzením. Když nám zvíře propadne, zajišťujeme mu zpravidla umístění v našich smluvních útulcích, kde je mu poskytována strava a veterinární péče, případně resocializace. Ve spolupráci s útulky pak hledáme co nejdříve nové majitele. Velmi se osvědčily sociální sítě,“ sdělil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.
Aktuálně je připraveno k předání novým majitelům 23 psů a tři koně.

Zdroj: Novinky.cz.

Předchozí článekDivokých koní v Česku je poprvé více než sto. Pro naši přírodu mají zásadní význam.
Další článekBoj proti plastu! V Praze lidé šijí a zdarma rozdávají látkové sáčky. Cílem je 10 milionů.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno