Hana a Dalimil Dvořákovi věnují 200 milionů korun nadaci, která podporuje mladé chemiky. Prostředky pocházejí z licencí na léky proti viru HIV.

Foto: Archiv Nadace Experientia.

To tu ještě nebylo. Chemici a kolegové Antonína Holého (jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století) se rozhodli pomoci mladým vědátorům. A to zcela zásadně….200 miliónů korun manželé investují do vědy, konkrétně do nadace Experientia. Ta se díky nim zařadí mezi desítku nejvýznamnějších soukromých nadací u nás a stane se vůbec největší nadací zaměřenou výhradně na podporu vědy.

Nadace je zaměřena výhradně na chemii. V příštích 20 letech Nadace Experientia například umožní 40 českým chemikům vycestovat na roční stáže na prestižní světové univerzity. Také pomůže založit až 20 nezávislých výzkumných skupin na českých vědeckých pracovištích. Jde tedy o příspěvek zcela zásadního významu.

 „Věříme, že tato cílená a dlouhodobá podpora významně ovlivní českou chemii a posune ji směrem k celosvětové špičce, třeba až k další Nobelově ceně,“ vysvětlila smysl filantropického počinu Hana Dvořáková pro Idnes.cz.

Nadace Experientia

Před sedmi lety nadaci založili manželé Dvořákovi. Za dobu své existence umožnil 13 nadějným chemikům vycestovat na roční stáž na zahraniční vědecká pracoviště. Někteří z nich na prestižních univerzitách dodnes působí a publikují v nejlepších vědeckých periodikách. „Cílem bylo umožnit pobyt v zahraniční i studentům, kteří by s financováním cesty do zahraničí měli potíže. Jde jednoduše o prostředky na živobytí. Na cestu, ubytování a životní náklady v místě pobytu,“ řekl Dalimil Dvořák.

V roce 2019 také manželé Dvořákovi zahájili projekt vědeckých start-up grantů, díky kterým si mohou excelentní mladí chemici po návratu ze zahraniční stáže založit nezávislý výzkum v Česku. Grant jim zaručuje prostředky na udržení laboratoře po dobu prvních tří let.

Foto:Gerd Altmann

Manželé Dvořákovi

Chemici Hana a Dalimil tak do nadace vracejí peníze, které před několika lety sami získali.

Z vědeckých výsledků totiž mají značný zisk, Hana Dvořáková od 80. let pracovala ve skupině Antonína Holého v Ústavu organické chemie a biochemie Československé akademie věd. Z jeho laboratoře vzešla řada účinných antivirotik. Dvořáková je spoludržitelkou několika patentů na látky s protivirovými účinky. Ty dnes pomáhají pacientům s HIV/AIDS nebo hepatitidou B. Nejvýznamnější byl přípravek známý pod obchodním názvem Viread, který patří dodnes k nejúčinnějším lékům proti AIDS.

Peníze si Dvořákovi nenechávají pro sebe. „K tomu, aby byl člověk šťastný, moc peněz nepotřebuje,“ vysvětlila loni v rozhovoru s ČTK Dvořáková. Opravdu tedy vrací tím peníze tam, odkud přišly.

Hana a Dalimil, filantropové takového formátu, jakých je v Česku málo. 

Foto: Stanislav Vaněk (Vesmír)

Zdroj: Idnes.cz, Irozhlas.cz. Úvodní foto: Petr Topič, MAFRA

Předchozí článekPražská ZOO se raduje. Díky Vám na pomoc Austrálii pošlou téměř 10 miliónu korun.
Další článekJon Bon Jovi otevře už třetí restauraci, kde se mohou najíst ti, kteří by jinak hladověli.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno