Gorilí samice Duni, dcera slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v České republice, je březí. Na twitteru to oznámil ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Samice, která do Prahy dorazila loni v září, obývá expozici goril nížinných v zoo v Troji spolu se samcem Kisumuem. Gorilí samice mívají jedno mládě, jejich březost trvá 251 až 295 dní. Samice Duni, která je březí několik týdnů, zůstane i po dobu březosti ve své gorilí rodině, řekl ČTK Bobek. 

Duni se narodila Moje ve španělském Cabárcenu v roce 2013. Do Prahy ze Španělska dorazila tehdy devítiletá gorila 16. září 2022. Doplnila tak skupinu pražských goril žijících v pavilonu s názvem Rezervace Dja, kterou vede Kisumu. Ten do zoo v české metropoli přijel z rakouské Zoo Schmiding v září 2022, aby zajistil pokračování chovu goril v pražské zahradě. Dosavadní vůdčí samec Richard už totiž nesmí mít mláďata, neboť jeho linie je v evropském chovu dostatečně zastoupena. Gorilí pár doplňují v novém gorilím pavilonu ještě samice Shinda, Kijivu a Kamba a samec Ajabu.

Gorila nížinná, která přirozeně obývá oblast rovníkové Afriky, je největší a nejmohutnější z lidoopů. Měří až 1,8 metru a váží až 275 kilogramů. Tito primáti, kteří mají převážně černě zbarvenou srst, se přitom živí převážně rostlinami. Gorily žijí v rodinné tlupě vedené dominantním samcem.

Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 – samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. O dva roky později se jí narodila samička Duni.

Zoologická zahrada v Praze, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. V roce 2022 do zahrady přišlo téměř 1,42 milionu návštěvníků, tedy jen mírně méně než v posledním předcovidovém roce 2019. Rezervace Dja je největším výstavním prostorem zoo v Troji. Prostory kromě goril nížinných obývají guerézy pláštíkové, kočkodani, křečkomyši nebo kaloni.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekV JAR začnou vyrábět cenově dostupný lék proti HIV. Ochránit by mohl miliony Afričanů
Další článekV ptačím parku Josefovské louky se poprvé vylíhla mláďata jeřábů popelavých

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno