Gorilí samice Duni, dcera slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v České republice, je březí. Na twitteru to oznámil ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Samice, která do Prahy dorazila loni v září, obývá expozici goril nížinných v zoo v Troji spolu se samcem Kisumuem. Gorilí samice mívají jedno mládě, jejich březost trvá 251 až 295 dní. Samice Duni, která je březí několik týdnů, zůstane i po dobu březosti ve své gorilí rodině, řekl ČTK Bobek.
Duni se narodila Moje ve španělském Cabárcenu v roce 2013. Do Prahy ze Španělska dorazila tehdy devítiletá gorila 16. září 2022. Doplnila tak skupinu pražských goril žijících v pavilonu s názvem Rezervace Dja, kterou vede Kisumu. Ten do zoo v české metropoli přijel z rakouské Zoo Schmiding v září 2022, aby zajistil pokračování chovu goril v pražské zahradě. Dosavadní vůdčí samec Richard už totiž nesmí mít mláďata, neboť jeho linie je v evropském chovu dostatečně zastoupena. Gorilí pár doplňují v novém gorilím pavilonu ještě samice Shinda, Kijivu a Kamba a samec Ajabu.
Gorila nížinná, která přirozeně obývá oblast rovníkové Afriky, je největší a nejmohutnější z lidoopů. Měří až 1,8 metru a váží až 275 kilogramů. Tito primáti, kteří mají převážně černě zbarvenou srst, se přitom živí převážně rostlinami. Gorily žijí v rodinné tlupě vedené dominantním samcem.
Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 – samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. O dva roky později se jí narodila samička Duni.
Zoologická zahrada v Praze, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. V roce 2022 do zahrady přišlo téměř 1,42 milionu návštěvníků, tedy jen mírně méně než v posledním předcovidovém roce 2019. Rezervace Dja je největším výstavním prostorem zoo v Troji. Prostory kromě goril nížinných obývají guerézy pláštíkové, kočkodani, křečkomyši nebo kaloni.
Čtěte také:
- Zpěvák Jon Bon Jovi přesvědčil ženu, aby neskočila z mostu
- ROZHOVOR DNE. V Mikulově vznikla skupina cestovatelů a pořádají přednášky s významnými českými cestovateli
- Česko žasne a je pyšné. Další obří úspěch našich horolezců, jako první na světě vylezli na vrchol Muču Kiš (7480 metrů) v Pákistánu
Zdroj: ČTK.