Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci na Novojičínsku má nově vlastní výukovou aquaponickou farmu. K intenzivnějšímu zaměření na ekologii a enviromentální výchovu bude využívat i školní zahradu, včelí úly v areálu školy a pronajatý kamenolom. Za rok chce škola otevřít i nový obor vzdělávání zaměřený na ekologii, sdělila mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Miroslava Chlebounová. 

Farmu vybudovala za 600 000 korun brněnská společnost Future Farming. Aquaponické farmy jsou podle ní jednou z nejprogresivnějších forem moderního zemědělství. Díky propojení rybí a rostlinné části funguje farma autonomně bez nutnosti dodávat pěstovaným rostlinám výživu a hnojiva.

Hejtmanův náměstek Stanislav Folwarczny (ODS) uvedl, že bílovecké gymnázium je první střední školou v Česku, která takovouto farmu má. ,,Aquaponická farma v Bílovci je složena ze tří modulů o celkové kapacitě 600 sazenic,“ uvedl spoluzakladatel Future Farmingu Michal Fojtík.

Společnost farmu stavěla ve dvou fázích. Nejprve v červnu instalovala rostlinnou část. ,,Po měsíčním provozu jsme k rostlinné části připojili kádě s rybami. Konkrétně tady máme jesetery. Ryby přirozeně obohacují vodu o živiny, tato voda je následně filtrována přes kořenový systém rostlin v hydroponické části. Takto vyčištěná voda zbavená živin se vrací do nádrže s vodou,“ popsal Fojtík.

Ředitel gymnázia Pavel Mrva uvedl, že do budoucna se areál rozšíří o umělou odchovnu a ukázku voliérového chovu ptactva. ,,Na nové zaměření naší školy se těšíme, je to taková nová energie, která bude pro gymnazisty i pedagogy určitě velmi inspirativní a motivující. Těšíme se i na produkci z farmy, kterou využijeme ve školní jídelně. Žáci tak na vlastní kůži poznají konkrétní příklad nízkoemisní výroby potravin a zdravého životního stylu,“ uvedl Mrva.

Krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) uvedla, že věří, že bílovecké gymnázium bude inspirovat další střední školy. ,,Vizi středoškolského oboru cíleného na enviromentální výchovu považuji za velmi progresivní. Bílovecké gymnázium je historicky spojováno s matematikou, je dobře, že se profiluje i v této důležité a perspektivní oblasti,“ uvedl Folwarczny.

Gymnázium má druhým rokem pronajatý nedaleký lom, kde ve spolupráci s Ostravskou univerzitou udělalo první komplexnější biologický průzkum. ,,Rádi bychom v nadcházejícím školním roce zařadili lom do výuky jako jednu z exkurzních lokalit. Díky pokračujícímu biologickému průzkumu už jsme schopni sestavit základní naučnou trasu, na níž by žáci mohli pracovat s netradičními výukovými metodami, jako jsou questing nebo badatelství,“ uvedla učitelka biologie Veronika Vavrečková.

Future Farming je první česká firma, která se zabývá komerční výstavbou vertikálních aquaponických farem. Základními výhodami těchto farem jsou podle firmy zdravější potraviny, jejich snadnější pěstování a minimální dopad na životní prostředí.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekJupiter jako nikdy předtím. Takto vypadá na nových snímcích
Další článekPo vydatných deštích rozkvetla poušť Atacama

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno