Osmačtyřicetiletá Ingrid Saturyová před deseti lety přišla o miminko a o rok později musela podstoupit operaci, při níž jí amputovali prs kvůli rakovině. Vychovávala tehdy dvě dcery, kterým bylo patnáct a osmnáct let, a přitom se snažila vyhrát nad zákeřnou nemocí. Operací však její boj neskončil. Lékaři našli druhý nádor. Kontroly u lékaře pro slovenský deník Plus Jeden Deň popsala jako okamžiky strachu a nejistoty.

„Věděli jsme, že to bude pravděpodobně druhý prs, ale věřila jsem, že ten útvar bude co nejdéle spát, mohl i nemusel být cystou v mým jediným prsu,“ popsala pro deník Blesk s tím, že nakonec skončila v Mamacentru v Banské Bystrici. „Vzali mi celý prs i s uzlinami a kůží. Museli mi vzít hodně kůže a natáhnout to, co zůstalo, aby mi vůbec měli jak zašít ránu,“ popsala s tím, že vedle ní ležela pacientka, kterou se celou dobu snažila podporovat. „Z nemocnice odcházela s úsměvem, dodala Ingrid.

Operaci podstoupila, aniž by se o tom své rodině svěřila. Její dcera Nika byla těhotná a druhá dcera Eliška měla státnice. Nic neřekla ani rodičům, aby je nevystrašila. Boj nad rakovinou však neskončil. Následně se dozvěděla zdrcující diagnózu, že jí našli zhoubný nádor s metastázemi v uzlinách. Následovala léčba chemoterapií, kterou se snažila nést v klidu s ohledem na svou rodinu. „Je velmi těžké psychicky nést zodpovědnost za strach a obavy lidí, které milujete,“ vypráví nejtěžší chvíle svého života s tím, že se rozhodla podporovat další ženy bojující s rakovinou.

Foto: Pluska.sk/Peter Lacina

Její dcera Eliška objevila Ligu proti rakovině, která organizovala kampaň Ostříhej se. Ingrid se neváhala zapojit.

Podporu vyjadřuje svým spolubojovnicím i na sociálních sítích. Udělala si průzkum, kolik lidí za dobu pandemie koronaviru onemocnělo rakovinou. Během pandemie se totiž snažila objednat na vyšetření, ovšem dostat se k lékaři bylo takřka nemožné. „Dostat se na všechny tyto kontroly v čase pandemie byl přímo zázrak, upozornila pro Blesk s tím, že odsouvání kontrol může dopadnout i tragicky.

Navíc se rozhodla dodat všem ženám kuráž a na sociálních sítích zveřejnila své fotografie, aby ukázala, že i žena po mastektomii může být nádherná. „Žena může být krásná i navzdory tomu, že má amputovaná prsa, uvedla s tím, že může žít naplno a být přitažlivá pro muže. „Našla jsem fotografa, který se rozhodl něco takového nafotit. Nazvala jsem to projekt Terč ostrostřelců osudu, protože jsem měla nakreslené terče pro ozařování, které mě čekalo, dodala Ingrid.

Foto: Pluska.sk/Peter Lacina

Čtěte také:

Zdroj: Blesk.

Předchozí článekV Českém Švýcarsku se podařilo po 265 letech doložit reprodukci vlků
Další článekMoře vydalo 900 let starý křižácký meč

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno