Město Ostrava se chce při hospodaření ve svých lesích vydat ekologičtější a udržitelnější cestou. Ve Staré Plesné vyčlení magistrát lesní pozemek o rozloze zhruba 17 hektarů, který poslouží jako takzvaná výzkumně-demonstrační plocha. Na ní budou například zůstávat odumřelé stromy k samovolnému rozpadu, což by mělo zajistit přirozenou obnovu lesa.

Šetrná by měla být především těžba dřeva. V těchto místech se bude kácet pouze tak, aby následně nevznikaly rozsáhlé holiny – tedy plochy, na kterých se po vykácení už nové stromy nevysází. Místo plošné těžby by se les měl spíše pravidelně očistit od předem vytipovaných jednotlivých stromů. To porostu pomůže, protože další stromy získají více prostoru ke zdravému růstu. Vysázené tady budou hlavně listnaté stromy mnoha druhů, které jsou pro českou krajinu přirozené.

Cílem tohoto hospodářského záměru je vypěstovat stabilní, druhově pestrý les, který bude dobře odolávat klimatickým změnám a biotickým činitelům, jako je například kůrovec.

 Méně náchylný by měl být porost i k výkyvům počasí. Lépe zvládat by mohl nejen období velkého sucha, ale i přívalové deště. Odbornou záštitu nad projektem bude mít Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, do projektu se chce zapojit i Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity. Město se inspirovalo v Praze, která už podobný způsob hospodaření zavedla například v Kunratickém lese a v Xaverovském háji.

Už jste četli?

Zdroj: Rádio Wave.

Předchozí článekAmerický důchodce stráví zbytek života v hotelu. Vyjde ho totiž levněji, než domov důchodců
Další článekNejvětší nákup půdy pro ochranu přírody. V Austrálii vznikne národní park, domovem bude pro ohrožená zvířata

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno