Zdravotnický personál, hejtmani i vedení nemocnic si v těchto dnech, kdy země čelí šíření koronaviru, stěžují na kritický nedostatek ochranných pomůcek. Sám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že chybí až milion respirátorů. Premiér Andrej Babiš  to zdůvodňoval tím, že ministerstvu nevyšly obchody na přibližně 15 milionů kusů pomůcek.

Mohou se kraje spolehnout na slíbené dodávky, které mají dorazit do pár dnů? „Situace se neustále mění. Není to statické, je to velmi dynamické,“ říká Vojtěch pro server iROZHLAS.cz.

Pandemie i spojuje!             

Vlna solidarity. Tak se dají nazvat poslední hodiny v Česku, lidé totiž nedostatek roušek vzali do svých rukou. Ze všech koutů republiky v posledních hodinách přichází zprávy o dobrovolnících, kteří ze zbytků látek šijí roušky a zdarma je dodají zdravotním sestrám, lidem do hospiců, domovů pro seniory nebo onkologicky nemocným dětem.

Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí nedávno zveřejnil urgentní žádost o šité roušky včetně návodu „jak na to“. Pracovníci vynikajících krejčovských dílen zlínského divadla proto pro ně dnes začali šít roušky. Zájem má i zlínská nemocnice.

„Do výroby je zapojeno pět pracovníků našich krejčovských dílen. S přípravnými pracemi a následným balením pak pomáhají dvě garderobky a dvě rekvizitářky,“ uvedl umělecko-technický šéf Milan Houžva.

 „Nyní je důležité sehnat co nejvíce materiálu, tedy stoprocentní bavlny, čím hustší, tím lepší – bližší specifikace zatím není k dispozici, jde o technologii starou desítky let, ale všichni odborníci, se kterými jsme dnes mluvili, se shodují: LEPŠÍ NĚCO, NEŽ NIC,“ uvedl ředitel zlínského divadla Petr Michálek.

Roušky začaly šít švadleny, návrháři, herečky, maminky na mateřské.

Česko šije roušky!

V Hodějicích u Slavkova u Brna provozuje Michaela Moudrá s rodinou půjčovnu krojů. Teď jí živnost stojí. „Jenže já neumím sedět se založenýma rukama doma. Mám z práce na patchworku spoustu ústřižků látek. Tak jsem se pustila do šití roušek,“ vypráví Moudrá. 

Během pár hodin se k ní přidali stovky dobrovolníků. Její sestra založila na Facebooku skupinu Česko šije roušky. Dnes je tam přes 12 tisíc členů.

 „Zájem je obrovský, ozývají se nám zařízení z Pelhřimova nebo Chebu, opravdu z celé republiky. Rozhodli jsme se, že roušky budeme dodávat tam, kde to nejvíce potřebují, zadarmo. Takže vybíráme nemocnice, domovy pro seniory, hospice, rodiny s onkoláčky, sociální zařízení a další,“ sdělila Moudrá. 

Pokud stihnou ušít nějaké roušky navíc, chtějí je Moudrá a její pomocníci prodávat i soukromým osobám. „Za dvacet korun. Nikdo si na tom nechce namastit kapsu. Peníze dáme na transparentní účet. A pak je věnujeme nadaci,“ ujistila. 

V současné situaci se rozhodla pomoci i klatovská firma na výrobu košil Joka. Místo košil se pustili do šití roušek. V Klatovech vyrábí klasické bavlněné roušky, zatím šijí velikosti pro dospělé, ale v plánu mají roušky i pro děti.

V centru Zdislava šijeme roušky. Uvidime kolik jich stihneme. Chceme je nabídnout i do obchodů a podobně.Nechce se někdo přidat?#nmnm #corona #nosimrousku

Zveřejnil(a) Michal Šmarda dne Neděle 15. března 2020

Přidávají se další města, firmy a tisíce lidé z celé republiky. Lidé se spojují, aby pomohli těm, kteří pro ně riskují životy, sestřičkám a doktorům.

Česko šije roušky. ,,Moje rouška chrání Tebe, Tvoje rouška chrání mě.“

Čtěte také:

Úvodní foto: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Předchozí článekDalší skuteční hrdinové. Italští lékaři a sestřičky padají únavou, v nemocnicích pracují do úplného vyčerpání.
Další článekČeši zachraňují louky a lesy. Ochráncům lidé věnovali statisíce, aby vdechli přírodě nový život.

1 komentář

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno