Povolené mobily, neočíslované sedačky, prostor, ztlumená světa, snížená hlasitost a žádné reklamy. I takhle může vypadat filmové promítání v kině. A není jen tak ledajaké, jde o kino ušité na míru lidem s autismem, poruchou pozornosti či mentálním postižením.

Foto: biooko.net

„Velmi často se stává, že děti s autismem nebo jiným handicapem, by rády chodily se svými rodiči do kina, ale kvůli svému handicapu standardní projekci ruší, a proto s nimi rodiče radši do společnosti nechodí. Podobný problém řeší nejen rodiny, ale i speciální školy nebo sociální služby“. A tak vznikl projekt…Kino v Klidu.

Už téměř dva roky si tak mohou lidé s autismem a speciálními potřebami dopřát kino. Beze strachu, že by na ně někdo vrhal štiplavé pohledy.

Mně se dnes povedlo mluvit se zakladatelkou celého projektu Drahou Kráčmarovou. Od začátku to byl rozhovor, ze kterého byla cítit radost, pokora a veliká síla něco změnit. Spoluautorkou projektu je také Alžběta Kovandová. Tyto dvě ženy se nápadem inspirovaly ve Velké Británii, kde podobné promítání uvádí každé větší kino.

A jak takové Kino v Klidu vypadá?

V Česku zatím fungují na podobné bázi dvě kina. Průkopníkem bylo Bio Oko v Praze.  

„Prakticky to funguje tak, že lidé se mohou v sále volně pohybovat. Mohou odejít ven ze sálu, kde jsou pro ně připravené židle a stoly. Kdykoliv se potom zase mohou vrátit, “ přibližuje Draha Kráčmarová.

Děti nejsou nuceny pouze sedět a být ticho. Speciální promítání je otevřené všem lidem a tak se stává, že i přes omezenou kapacitu míst, je téměř plno. A to podle Kráčmarové není pro člověka s autismem ideální. „Proto jsme v sále připravili ještě speciální místo na balkoně a to je Klidová zóna. Tady mohou diváci se speciálními potřebami být celou dobu, nebo tam odejít v průběhu představení. Je to zcela na nich. Je to prostor pouze pro ně.“

Jako první film se promítal dokument Planeta Česko od režiséra Mariána Poláka. A událost vzbudila obrovské ohlasy. „Je to moc fajn, nemuset řešit, jestli syn křičí nebo pobíhá. Bylo tady víc takových dětí a nikomu to nevadilo,“ řekla po představení maminka chlapce s poruchou pozornosti.

A její slova potvrzuje i Draha Kráčmárová. „Měli jsme krásné zprávy od rodičů, kteří si na promítání opravdu odpočinuli a uvolnili se. Nemuseli se starat o to, že si děti povídají, pobíhají nebo hrají. Je to pomoc především pro ně. Aby rodiče byli alespoň chvilku v klidu,“ a jedním dechem dodává, že Kino v Klidu proto povolilo ještě jednu věc. Možnost používání telefonu se sluchátky, aby hraní her nerušilo ostatní diváky.

Foto: Nathan Legakis

V Bio oku se promítá jednou měsíčně, konkrétně v neděli. Na programu jsou filmy pro rodiny s dětmi, tedy pohádky i dokumenty. Vstupenky se pohybují kolem 120 korun, ale pozor! Jeden doprovod je vždy zdarma!

To není ale ještě zdaleka vše. K projektu se začala přidávat i další kina. „Většinou to pramení z toho, že lidé nás sami kontaktují, zda by nešlo zařídit promítání v jiných městech. Nebo se nám provozovatelé kin hlásili sami“, vysvětluje Draha. V současnosti se promítá ještě v Kině Bio Central v Hradci Králové.

Zkrátka nepřijdou ani školy pro děti se speciálními potřebami. Právě pro ně je nachystané promítání dopoledne. Zatím dvakrát ročně, ale třeba se dočkají častějších promítání.

 „Náš aktuální cíl je dostat Kino v Klidu i do Brna. Také bychom byli rádi, kdyby se nám ozývali rodiny s dětmi a lidé, kteří by chtěli, aby se i v jejich kině začalo promítat v Klidu. To je můj cíl,“ dodává zakladatelka projektu Draha Kráčmarová.

A já na závěr dodám pouze to, že celý projekt je dobrovolnický. Člověk nemusí mít na svém kontě miliony, aby něco změnil. Na začátku byl sen, teď projekt Kino v Klidu pomáhá stovkám rodin. Stačí mít totiž milionový nápad, odvahu a sílu. Tu dávají Draha s Alžbětou lidem, kteří ji opravdu potřebují.

Praktické informace: V kině Bio Central v Hradci Králové promítají každou první sobotu v měsíci, konkrétně v 10 hodin dopoledne.Lístky se prodávají za 130 korun.

Úvodní foto: alteredego 

Předchozí článekBritská škola zavedla pokuty pro rodiče, které si přijdou pro své děti pozdě. Dlouhé čekání prý děti stresuje.
Další článekHasiči v Austrálii zachránili před ohněm jediné stromy na světě, které přežily dinosaury.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno