Jako hrdina z románů se pustil do souboje s motoráčkem, který jezdí z Domažlic do Klenčí. Nerovný střet nakonec naštěstí přežil, i když s ošklivým zraněním. Hrdina? Labuťák chránící svou družku a mláďata.

V sobotu kolem poledne se tahle ptačí famílie ocitla ve špatném čase na špatném místě. Z rybníka u Trhanova se vydala na špacír přes nedaleké koleje, zrovna když jel vlak. „Právě jsem přejel labutí pár s mláďaty!“ volal vzápětí nešťastný strojvedoucí Karlu Makoňovi z plzeňské záchranné stanice živočichů.

„Zahlédl jsem je na poslední chvíli, bylo to za zatáčkou. Labuťák se proti vlaku postavil, ale nebyla šance zastavit,“ vysvětloval. Pohled do zpětného zrcátka nebyl pěkný. „Staří leží pravděpodobně mrtví v kolejišti, kolem se hemží několik malých mláďat.“ Mašinfíra ohlásil střet i dispečerovi, aby upozornil kolegy z dalšího vlaku – ten tudy měl jet za hodinu.

Karel Makoň byl v tu dobu šedesát kilometrů daleko, u Úterského potoka. A tak zalarmoval hasiče. Velitel zásahu už za necelou čtvrt hodinku z místa hlásil: „Labutě jsme vytlačili mimo koleje. Všechny jsou živé, akorát labuťák toho má asi dost a nemůže se postavit na nohy.“

Později dorazili i zvířecí záchranáři. Jako první Radek Zeman z Nýřan. „Samice přežila potlučená, ale bez vážnější újmy, všech sedm zhruba týden starých mláďat je v pořádku. V kritickém stavu je samec, který si myslel, že jedoucí vlak zastraší a přepere. Výsledek: těžký otřes mozku a komplikovaná fraktura pravého křídla,“ konstatoval Zeman.

Celá rodinka posléze skončila na plzeňské stanici, kde veterinář roztříštěné křídlo v neděli amputoval. „Nebylo na co čekat. Ptáci mají křehké duté kosti, je to, jako když rozbijete skleněnou trubici,“ podotkl Makoň. Až se labuťákovi rána alespoň částečně zhojí, poputuje pár i s mladými na bezpečnější místo. „Pravděpodobně na Berounku,“ uzavřel Makoň.

Čtěte také:

Zdroj: Ivan Blažek

Předchozí článekV ptačím parku Josefovské louky se poprvé vylíhla mláďata jeřábů popelavých
Další článekAngličan v práci myje okna, ve volném čase čistí ulice a chodníky od žvýkaček

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno