Maličká Miriam má za sebou první nelehký boj. A nutno dodat, že velice úspěšný. Radují se novopečení rodiče i lékaři. Právě lékaři dokázali něco neuvěřitelného. Miminku odoperovali nádor ještě v děloze.

Foto :Christian Abella 

Miminko mělo nezhoubný nádor v oblasti kosti křížové, který dítě přímo ohrožoval. Lékaři proto museli jednat. V druhém trimestru provedli několik zákroků, kdy se jim povedlo zmenšit nádor na polovinu. I přesto po operaci vážil těžko uvěřitelných 1,2 kilogramu. Podolští lékaři díky operacím zachránili miminku život. A nejen to… Miriam nakonec vyvázla zcela bez potíží.

„Dočkala se 34. týdne ve výborné kondici, aby byla následně předána našim neonatologům a dětským chirurgům ve fakultní nemocnici Motol, kteří odvedli skvělou práci,“ uvedli lékaři na svém profilu.

Velká gratulace rodičům a malé Miriam za vytrvalost, nervy a statečnost v nelehkém boji se sakralním teratomem. Díky…

Zveřejnil(a) Centrum fetální medicíny ÚPMD Praha dne Úterý 14. ledna 2020
Zdroj: Facebook/ Centrum fetální medicíny ÚPMD Praha.

Šlo o první operaci tohoto typu v Čechách i na Slovensku.

Hlavní výhodou nitroděložních operací je, že matka pak může často porodit přirozenou cestou a vyhne se tak císařskému řezu. Jindy by dítě do porodu bez zákroku nepřežilo. Lékaři v minulosti prováděli třeba nitroděložní transfuzi krve, běžné jsou i operace na jednovaječných dvojčatech.

Centrum fetální medicíny funguje už od června 2012 a provedlo přes 150 nitroděložní zákroků. Operace provádí ve spolupráci s univerzitní nemocnicí v belgickém Leuvenu.

Foto: Facebook / Centrum fetální medicíny ÚPMD Praha

Zdroj: Idnes.cz, Karolína Novotná. Úvodní foto: Facebook / Centrum fetální medicíny ÚPMD Praha

Předchozí článekJedna velryba pohltí více uhlíku… než tisíc stromů. Pomáhají tak v boji proti klimatickým změnám.
Další článekRoste nástupkyně Martiny Sáblíkové. Rychlobruslařka Zuzana Kuršová získala na Olympiádě stříbro.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno