Pacientky s rakovinou děložního čípku se v Hradci Králové daří léčit díky unikátní léčebné kombinaci – lékaři nádor přesně zobrazí a poté jej cíleně ozáří přímo uvnitř těla. „Většinu pacientek dokážeme z rakoviny děložního čípku dostat,“ vysvětluje pro magazín Univerzity Karlovy UK Forum lékař Igor Sirák.

Rakovinu děložního čípku způsobuje lidský papilomavirus (HPV), s kterým se během života setká až 80 procent lidí – žen i mužů. S virem si imunitní systém většinou poradí sám, ale ve zlomku případů způsobí postupující infekce nádor. U žen v oblasti čípku, dělohy nebo pochvy, u mužů zejména v oblasti řitního kanálu nebo dutiny ústní. Jedinou účinnou prevencí je podle UK Forum kromě absolutní sexuální abstinence očkování, to může zabránit až 92 procentům zhoubného onemocnění.

„Ženy přestávají chodit na preventivní vyšetření v období po přechodu, zejména ty, jež nežijí sexuálním životem, nebo mají pocit, že nemají žádné potíže. Rakovina děložního čípku je přitom zrádná: velmi plíživá, nebolí. I pacientkám s pokročilým nálezem však dokážeme ve většině případů pomoci,“ vysvětluje Igor Sirák důležitost prevence. Na pravidelné prohlídky ale chodí jenom třetina žen nad padesát let, a to i přes to, že úmrtnost na rakovinu děložního čípku v této věkové kategorii strmě roste.

Právě těmto pacientkám pomáhá Klinika onkologie a radioterapie FN Hradec Králové. Lékaři využívají léčebnou metodu, v níž využívají k zobrazení nádoru během vnitřního ozařování výhradně magnetickou rezonanci a jako zdroj ozařování arteficiální radionuklid (iridium 192), který vede k nádoru přímo do těla. Neozařují tak vně, jak bývá u rakovin obvyklé, ale uvnitř těla, vysvětluje UK Forum.

Není třeba pacientku nikam složitě převážet třeba sanitkou, pouze ji na pojízdném stole převezeme do druhé místnosti. Používáme adaptivní brachyterapii, kdy nám rezonance nádor přesně zobrazí a my jsme schopni ozáření „vytvarovat“ přesně podle nádorového ložiska a jeho zmenšování v čase. Dokážeme tak onemocnění lépe kontrolovat a šetříme i zdravé tkáně okolo, například močový měchýř, konečník či tenké střevo,“ říká radiologický fyzik Jakub Grepl. Právě bez jeho znalostí by se lékařský tým neobešel. Grepl je schopný obrazová data pomocí softwaru propočítat tak, aby bylo ozařování co nejefektivnější a bezpečné.

Nejlepší prevencí je očkování pro náctileté. Třináctiletým a čtrnáctiletým je z veřejného zdravotního pojištění hrazena vakcína proti dvěma typům HPV, ochrana před dalšími typy stojí několik tisíc korun. V zemích, kde je již naočkována větší část populace, začíná proti HPV fungovat kolektivní imunita. Onemocnění, které virus způsobuje, by tak podle magazínu mohlo díky vakcinaci jednou i vymizet.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článek„Někdo mě pronásleduje.“ Nouzová linka v Edinburghu pomáhá ženám na cestě domů
Další článekDo Londýna se vracejí bobři. Po 400 letech

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno