K zadržení vody v krajině i obnovení tvorby rašeliny na Borkovických blatech má vést právě dokončený projekt Lesů České republiky. Revitalizace jihočeského rašeliniště má kromě toho vytvořit i biotop lákavý pro vodomilné rostliny a živočichy, popsala mluvší podniku Eva Jouklová. 

S těžbou rašeliny se v katastru Borkovic skončilo v 80. letech minulého století. Kvůli odvodňovacím kanálům pak plochy postupně vysychaly a zarůstaly náletovými dřevinami.

„Kanály jsme tedy na 4,1 kilometru zaslepili a přehradili 43 dřevěnými přehrážkami, které na více než devíti hektarech lesa zadrží vodu a postupně se tak obnoví i tvorba rašeliny,“ popsal Martin Poláček, náměstek pro vodní hospodářství a investice z Oblastního ředitelství Lesů ČR jižní Čechy.

Podobná opatření se osvědčila i při revitalizacích šumavských rašelinišť. „Jsou poměrně levná, ale účinná. Už po několika týdnech se znatelně zastavil odtok vody z oblasti a vytvořily se rozsáhlé mokřady,“ dodal Poláček. V jižní části území vznikla podle podniku asi dvouhektarová laguna s mělkou vodou, kterou využijí k rozmnožování obojživelníci.

Během první etapy projektu investovaly Lesy ČR bezmála 250 tisíc korun, dalších 210 tisíc přispělo z dotačního programu Ministerstvo životního prostředí ČR. Práce budou pokračovat druhou etapou na více než 60 hektarech lesa. I na ni se podniku podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist, ČTK.

Předchozí článekFrancouzské supermarkety budou možná muset prodávat minimálně pětinu výrobků bez obalu
Další článekLedničky solidarity. Jídlo, které nestihnou sníst, odkládají do veřejné ledničky. Francouzi pomáhají lidem v nouzi

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno