Lidé mají poslední den na nominaci kandidátů do jubilejního desátého ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku. Zatím bylo přihlášeno devět desítek stromořadí. Loni soutěžilo 96 alejí, vyhrálo historické stromořadí u Rakovnického potoka ve Středočeském kraji. Cílem ankety je podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně. 

Nominovat stromořadí do soutěže mohou zájemci na webu www.alejroku.cz, a to zasláním fotografie, případně i připojením příběhu nebo popisu. Lidé mohou podle pořadatelů nominovat známé aleje, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech či v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

„Čas do konce nominací se krátí. Nepromarněte příležitost a podělte se o klenoty naší pestré krajiny,“ uvedla Karolina Kostićová z Arniky.

V soutěži se bude hlasovat od 3. listopadu do 7. ledna 2021. Desátou nejkrásnější Alej roku i nejoblíbenější stromořadí v jednotlivých krajích pak Arnika vyhlásí v polovině ledna 2021.

Loni lidé nominovali 96 alejí ze všech krajů. Do soutěže se zapojilo více než 7500 hlasujících. Vítěznou alej u Rakovnického potoka tvoří 540 stromů a měří téměř čtyři kilometry. Je nejdelší alejí památných stromů v České republice. Vysazena byla začátkem 20. století kvůli zpevnění břehů potoka a ochraně před ničivými povodněmi. Pro Rakovník je významným přírodním prvkem a historickou památkou, proto ji městský úřad v roce 2003 vyhlásil památnou alejí. Město dodnes stromy do aleje doplňuje.

Už jste četli?

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekBěhem lockdownu zpívají ptáci pestřejší melodie a jsou víc sexy, říkají ornitologové
Další článekZ umělců jsou operátoři, z jeviště ústředna. Nemohou hrát, tak se snaží po telefonu rozveselit lidi

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno