O situaci první informovaly Hospodářské noviny.

Znáte vesnici Dobřejovice? Nachází se mezi dálnicí D1, Pražským okruhem a průhonickým údolím Botiče. Právě Dořejovice se roky rvaly o 23 hektarů kvalitní zemědělské půdy před dalším zastavováním. A to i přesto, že není na jejím katastru. Jednalo se totiž o území Čestlic. Stala se tak historicky první obcí, které se podařilo zasáhnout do změny územního plánu sousední obce. Po letech sporů Nejvyšší správní soud potvrdil, že Dobřejovice jsou v právu! Územní plán Čestlic totiž zasahoval i do sousední vesnice.

Pole tak zůstává polem!

Jednalo se o dostavbu čestlické obchodní zóny, jedné z největších v Česku. Developerská společnost Domo Development už investovala více než miliardu korun a na pozemcích vytvořila potřebnou infrastrukturu. Po rozhodnutí soudu řeší, jak se situací naložit.

Místní obyvatelé se obávali zvýšené dopravní zátěže, důležitější však byla ochrana kvalitní zeminy. „Rozsudek Nejvyššího správního soudu je jednoznačný. Pole zůstává polem,“ uvedl dobřejovický starosta Martin Sklenář. Lidé uhájili 23 hektarů kvalitní zemědělské půdy před dalším zastavováním.

Už v roce 2017 ve prospěch polí pravomocně rozhodl Krajský soud v Praze. Jenže developerská společnost se bránila a podala stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. A ten ji letos na konci ledna zamítl!

Právníci zastupující developery připomínají, že rozhodnutí soudu může podstatě ohrozit rozvoj obcí. Na území se nachází půdy v té nejlepší kvalitě a podle rozsudku tam lze umisťovat pouze veřejně prospěšné stavby, jako školy, dálnice a podobně.

Bytovou, průmyslovou nebo obchodní zástavbu jen výjimečně.To tedy znamená, že se obce prakticky nebudou moc rozvíjet do polí. A to i přesto, že to bylo součástí dlouhodobých projektů.

Jedná se o průlomové soudní rozhodnutí. Pole je poprvé výše, než další obchodní zóna. Soud přiznal obci právo na ochranu zájmů svých obyvatel, kteří jsou dotčení územním plánem sousední obce.

Na počátku celého problému je podle starosty Čestlic Martina Diviše vyhláška ministerstva životního prostředí. Ta v roce 2011 změnila třídy ochrany zemědělské půdy. „Na pozemku, kde byly půdy II. a převážně III. třídy, se rázem objevily ty nejkvalitnější půdy I. a II. třídy. A na nich je mnohem těžší stavět. Problém tedy nebyl způsoben námi, ale změnou legislativy,“ vysvětluje starosta pro Hospodářské noviny.

Čtěte také:

Zdroj: Viktor Votruba, Hospodářské noviny.

Předchozí článekČína zavřela první nemocnici pro pacienty s koronavirem. Počet nakažených tam výrazně klesá.
Další článekVáclavské náměstí se bude zelenat. Letos přibudou nové stromy i podzemní nádrž.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno