Mapování velkých šelem v Beskydech potvrdil výskyt smečky vlků a několika rysů. Na stopy medvěda vlčí hlídky během únorového hledání nenarazily. Loni se přitom v Beskydech pohybovali dva. Dnes to řekla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

 „V CHKO Beskydy a v pohraničním slovenském území pohybuje přibližně 12 dospělých rysů, jedna vlčí smečka se vyskytuje v Javorníkách převážně na slovenské straně, v Moravskoslezských Beskydech byly nalezeny stopy dalších dvou zvířat. Na severu CHKO Beskydy pak stopy jednoho vlka,“ uvedla. Přítomnost medvědů nebyla potvrzena ani v CHKO Beskydy, ani v javornické části CHKO Kysuce. „Což však neznamená, že zde medvědi nežijí. Je pravděpodobné, že se v zimě zdržovali v nepřístupných horských lokalitách,“ míní.

Podle Dany Bartošové ze Správy CHKO Beskydy je potěšující, že rysi, vlci a medvědi dokážou žít i v tak přelidněných horách, jako jsou Beskydy. „Pro zdejší horskou přírodu je jejich přítomnost zásadní. Proto je potřeba důsledně chránit jak jednotlivé šelmy, tak jejich životní prostředí. Neméně důležité je zabezpečit fungující migrační koridory, kterými putují do Beskyd z početnějších slovenských a polských populací,“ řekla Bartošová.

Do mapování se v únoru zapojilo sedm desítek dobrovolníků. Rysi byli zjištěni na tradičních lokalitách, jako je Čertův Mlýn, Kněhyně, Smrk, Lysá hora, Travný, v lesích kolem vodárenské nádrže Šance a v pohraniční části Beskyd Bílý Kříž – Malý Polom. Naopak v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd jako je Slavíč, Ropice, Javorový, Ostrý, Kozubová se stopy nenašly.

V posledních dvou letech se Beskydech pohybovali i dva medvědy. Jeden na Valašsku a jeden v okolí Lysé hory.

Čtěte také:

Zdroj: Jan Stránský ČTK.

Předchozí článekJon Bon Jovi v době koronaviru umývá v restauraci nádobí a zdarma dává jídlo lidem bez domova.
Další článekVIDEO: Španělská policie zpívá a tančí dětem v karanténě.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno