Markéta Pospíšilová, zázrak z jižních Čech. Křehká dívka vydupala ze země projekt, který dnes pomáhá 120 kambodžským dětem!

Před lety měla Veronika nápad, popravdě hodně šílený nápad. Odvahu, sílu, nadšení a svůj široký úsměv. Chtěla pomoct dětem v Kambodži s nedostupným vzděláním. Rozhodla se, že jim postaví rovnou školu.

Vystudovaná doktorka etnologie měla k Asii vztah už od dětství. A právě její univerzitní terénní výzkum animismu (víra, která přisuzuje duši živým bytostem, neživým předmětům i místům) ji zavedl do vesničky Banteay Rasey v Kambodži. Leží 60 kilometrů od středověkého chrámového komplexu Angkor Vat, kam přijíždějí každoročně masy turistů z celého světa.

Na dosah pětihvězdičkových resortů našla typický venkov třetího světa, kde děti vstávají ve čtyři ráno a s východem slunce místo do školy odcházejí s rodiči na pole. „Potkala jsem matky, které zrovna porodily své sedmé osmé dítě a nabízely mi, abych si ho odvezla domů, že už ho neuživí,“ řekla mladá žena pro Forbes.

Veronika narychlo uspořádala sbírku na dálku a později se zeptala starosty, co dalšího by potřebovali. Bez vytáček odpověděl, že školu. „Nejbližší škola byla vzdálená 10 kilometrů. Takovou dálku malinké děti chodit denně nemohou. Navíc tam nejsou vybudované silnice a ani nejezdí autobusy,“ přibližuje Veronika běžnou situaci v zemi s vysokou negramotností.

Chybělo přesně 25 tisíc dolarů! (půl milionu korun)

Veronika starostovi slíbila, že peníze do roka přiveze a školu postaví. „O stavebních projektech jsem nevěděla zhola nic. Ani o fundraisingu,“ usmívá se Pospíšilová své naivitě. Začala obcházet neziskovky a divila se…

„Opravdu jsem měla představu, že neziskový sektor znamená, že práci děláte dobrovolnicky ve svém volném čase.“ Žádná z organizací jí ovšem nedokázala garantovat realizaci projektu v požadovaném krátkém čase.

Verča se nechtěla vzdát a sama začal obcházet firmy a podnikatele v jižních Čechách, odkud pochází. Místní pizzerie jí přispěla korunou z prodané pizzy, Břízovi z Koh-i-nooru 10 tisíci. „Zkoušela jsem všechno – občas jsem se musela ohánět i karmou,“ vzpomíná.

Foto: Veronika Pospíšilová/ Organizace Hvězdice

Z mikro příspěvků po půl roce vyskládala 320 tisíc korun, s nimiž se vrátila do Kambodže. „Sice to pořád ještě nebylo dost, ale blížilo se období dešťů a bylo potřeba začít stavět. Hodně lidí mě varovalo, že Kambodža je zkorumpovaná země, že si za ty peníze starosta postaví nový dům a bude po škole.“

Naštěstí se nic podobného nestalo, naopak! Lokální podnikatel zajistil stavbyvedoucí a vesničané školu vybudovali svépomocí.  V Česku se podařilo dovybrat nejen dalších 200 tisíc korun, ale do vesnice směřuje každoročně dalších 300 tisíc korun na aktuální potřeby dětí. Učitele poslalo a platí kambodžské ministerstvo školství.

„Se starostou jsme obcházeli rodiny a vysvětlovali, proč je vzdělání důležité. Těm nejchudším jsme nakoupili pytle rýže, abychom jim vykompenzovali rozdíl v pracovní síle,“ popisuje Pospíšilová svůj první projekt.

V současné době poskytuje vzdělání asi stovce dětí od čtyř do osmi let. „Docházejí tam mimina, která mi tehdy před lety tlačili do náruče,“ dojímá všechny Verča.

Foto: Veronika Pospíšilová/ Organizace Hvězdice

Pokud si myslíte, že projekt skončil jednou školou, mýlíte se. Veronika vybudovala i druhou školu ve vesnici Ta Pua u thajských hranic. Třetí škola se připravuje! Díky českým sponzorům tak mohou studovat i starší děti. „Jednu studentku máme na univerzitě,“ říká Pospíšilová. A s desítkou žen z  Banteay Rasey rozjela sociální dílnu, která šije jógové oblečení pod značkou Dharma Delight.

Vše zastřešuje projekt Hvězdice, kde funguje 20 dobrovolníků a který Veronika vybudovala. A zároveň přidává příběh…proč Hvězdice?

Foto: Veronika Pospíšilová/ Organizace Hvězdice

Chlapeček chodí po pláži a nosí do vody hvězdice, které vyplavilo moře. Proč to děláš? Ptá se kolemjdoucí stařec. Jsou jich tady tisíce, stejně všechny nezachráníš. Ale pro tuhle jednu to smysl má, odpoví dítě a hodí hvězdici do moře.

Hluboce se klaníme!

Markétu můžete podpořit: https://www.hvezdice.cz/

Zdroj: Forbes.cz. Úvodní foto: Veronika Pospíšilová/ Organizace Hvězdice

Předchozí článekNorská legenda Northug pojede na Jizerské 50 hlavní závod!
Další článekAustrálie ožívá! Tvrdě zkoušená příroda znovu ukazuje svoji sílu.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno