Samička luskouna krátkoocasého, která se v únoru narodila v pražské zoologické zahradě, přešla z mateřského mléka na pevnou stravu. Mládě jménem Šiška bude mít ve středu půl roku a je prvním mládětem tohoto druhu odchovaným v Evropě. Pražská zoo to dnes uvedla v tiskové zprávě. Zoo Praha je teprve druhou evropskou zahradou, která kriticky ohrožené luskouny chová. 

Po narození mládě vážilo 135 gramů a chovatelé ho museli zpočátku kvůli nedostatku mateřského mléka dokrmovat. V současné době má Šiška přes 1700 gramů, chovatelé ji dvakrát denně krmí luskouní kaší, jejíž základ tvoří larvy včelích trubců. Podle zástupců zahrady mladá luskounka obratně šplhá ve větvích expozice v Indonéské džungli a za nedlouho bude tak velká, že ji matka neuveze na svém hřbetu.

,,Odchov Šišky je zásadní nejenom proto, že byl spojen s řadou úskalí, ale také z toho důvodu, že jde o první mládě luskouna odchované v Evropě,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek a současně zdůraznit, že tito šupinatí savci žijící v subsaharské Africe a jižní Asii jsou vysoce ohrožení nelegálním lovem a obchodem.

Pražská zoo pár těchto savců získala před rokem z tchajpejské zoologické zahrady na základě partnerské smlouvy mezi Prahou a tchajwanskou metropolí. Šiška se narodila 2. února samici Run Hou Tang.

Chov luskounů je poměrně náročný hlavně kvůli zajištění dostatečného množství vhodné potravy. V přírodě luskouni používají při získávání potravy silné drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Kořist pak vybírají lepkavým jazykem. V zoo denní krmná dávka pro jednoho luskouna obsahuje mimo jiné 100 gramů včelích larev, moučné červy, směs pro hmyzožravce, jablko, žloutek, zeminu a další přísady.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekStádo koně Převalského má nové hříbě. Jmenuje se Barunka
Další článekAmerický farmář vysázel pro manželku ke zlaté svatbě přes 30 hektarů slunečnic

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno