Do boje za záchranu včel se pustili  IT odborníci. Že moderní technologie a včelaření nejdou dohromady?
Martin Špaňhel z Račic u Vyškova všechny přesvědčuje o opaku. Vášnivý včelař a zároveň IT manažer vymyslel společně se čtyřmi dalšími informatiky zařízení, které monitoruje včely a usnadní tak život nejednomu včelaři.

Včelám vděčíme až za 80 % úrody, která se nám dostane na stůl. Bohužel i přesto jich ubývá a to výrazně. V některých částech světa umírá dokonce až 30 % včelí populace. Kdyby se jednalo o jiná hospodářská zvířata, světové organizace by se zbláznily děsem.

Za úhyn může zřejmě agresivnější zemědělství, různé choroby, paraziti, náhlé klimatické změny v posledních letech a neustálý tlak na vyšší výnosy. „Nikdo skutečně neví, proč se neustále zvyšuje úhyn včel. Nepodložených teorií je hodně, ale nestojí za nimi neprůstřelná data. Informace v médiích se tak liší a my nevíme, podle čeho si vybrat. Chybí relevantní zdroj, který by nám jednoznačně říkal, co se ve včelách děje a jaké jsou toho příčiny,“ říká Martin Špaňhel.

Pomocí technologií usnadňujeme život včelařům a lépe rozumíme životu včel.

Právě proto vznikl projekt Forsage. Tým “Ajťáků“ a nadšených včelařů vyvinul systém, který pomáhá sledovat život v úle. Speciální senzory sbírají data a po zpracování je posílají do webové aplikace. Včelař se tak přesně dozví dění v úlu (váhový přírůstek medu, úbytek zásob, stres včel aj.). Vidí také historii v úlu.

Včelař se o vyhodnocení dění v úlu dozví dvěma způsoby – kdykoli si může na telefonu nebo počítači otevřít webovou stránku s aktuálními hodnotami a jejich vývojem v čase. A jednou za týden dostane e-mailem nebo SMS zprávou vyhodnocení posledních 7 dní společně s komentářem od našeho experta.

Tým Forsage data vyhodnucuje, ale nezapomíná ani na osvětu. Včelí osvětu. Mladí včelaři spolupracují se školami a s dětmi budou mluvit o možnostech, jak včelám v současné době pomoci. Chtějí, aby obor včelařství byl atraktivnější také pro mladé generace.

Forsage vyhrál cenu poroty i diváků v programu Impact Hub Climate Challenge a s ní i podporu dalšího rozvoje svého projektu. „Naší ambicí je být autoritou a partnerem pro ministerstva,“ dodává Martin Špaňhel.

Aplikace je momentálně ve fázi testování. Už v dubnu si ji budete moc pořídit i domů.

Mladým tým včelařů můžete podpořit i vy: https://www.hithit.com/cs/project/7191/forsage-sbirame-data-z-ulu-delametoprovcely

Čtěte také:

Zdroj: Forsage

Předchozí článekZlínská firma chce vrátit do obchodů českou zeleninu.
Další článekMohou, ale neloví. Islanďané v roce 2019 nezabili ani jednu velrybu. Uvědomují si jejich význam.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno