Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dá ve třech dotačních programech na podporu ekologické osvěty u dětí i dospělých téměř 180 milionů korun. Žadatelé mohou dostat peníze třeba na vybudování zahrad u škol a školek či výukové programy o ekologii, informovalo ministerstvo. Příjem žádostí pro dva programy začne začátkem července, u jednoho na podzim. Detaily najdou zájemci o dotace na webu Státního fondu životního prostředí. 

Na pořízení přírodních zahrad či úpravu zázemí v zařízeních inspirovaných lesními mateřskými a základními školami cílí podpora z výzvy Přírodní zahrady financované z Národního programu Životní prostředí. ,,Pro zájemce je připraveno 100 milionů korun, přičemž minimální výše podpory na jeden projekt je 100 000 korun a maximální 500 000 korun. Žádosti mohou elektronicky podávat letos od 3. října do 30. listopadu, nejpozději však do vyčerpání alokace,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Podle MŽP mohou nově o prostředky z výzvy žádat i vyšší odborné školy, lesní základní školy a příspěvkové organizace zřízené samosprávou, což jsou například Domy dětí a mládeže. Požádat si naopak nemohou střediska environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, pro něž MŽP připravilo jiný program.

Od počátku července do konce října lze žádat o prostředky z výzvy na podporu výukových programů na téma klimatické změny. Ty mají problém přiblížit mládeži od druhého stupně základních škol po vysokoškoláky i dospělým z různých zájmových uskupení. Celkem 46,5 milionu korun bude vyplaceno ze zdrojů Národního plánu obnovy. Žadateli o dotaci mohou být všechny právnické osoby, které splní podmínky programu, s výjimkou obchodních korporací, politických stran a hnutí a organizačních složek státu. V případě denních a pobytových programů ekologické výuky může podle MŽP zájemce získat 50.000 až 300.000 korun na projekt.

V další výzvě půjde na ekologické výukové programy pro děti, mládež i učitele a lektory 33 milionů korun. ,,Oproti předchozí výzvě došlo k několika změnám, navýšili jsme podporu ze 70 na 80 korun za jednu osobohodinu v kategorii děti a mládež, a to u pobytových ekologických výukových programů. Zároveň došlo k navýšení maximální výše podpory na 300.000 korun v důsledku obecného zvýšení cen v posledním roce,“ uvedl Valdman. I v tomto případě si lze o příspěvek požádat od července do konce října nebo vyčerpání prostředků. Okruh možných žadatelů je stejný jako u programu podpory výukových projektů financovaných z Národního plánu obnovy.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekOchranáři v hradeckém kraji úspěšně odchovali novou generaci ohroženého motýla
Další článekSplněné přání: Vážně nemocná Hayley se naposledy potkala se svým koněm

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno