Na Jihlavsku byla dnešním nařízením rady kraje zřízená nová přírodní rezervace Rašeliniště pod Trojanem. Na území s rozlohou 12,7 hektaru mezi vesnicemi Hlávkov, Jiřín a Šimanov jsou rašeliniště a mokřady typické pro Českomoravskou vrchovinu. Lokalita je významná také z pohledu fauny, řekl novinářům náměstek hejtmana Lukáš Vlček (STAN a SNK ED).

Na Vysočině je 204 maloplošných zvláště chráněných území, přírodních rezervací je mezi nimi 77.

Území u Jiřínského potoka poblíž kopce Trojan vyhlásilo město Jihlava za přechodně chráněnou plochu už v roce 2005 a dalo také podnět k jejímu vyhlášení za zvláště chráněné území. Při projednávání tohoto záměru s vlastníky pozemků a obcemi nikdo neuplatnil připomínky nebo námitky. Vyplývá to z materiálu, který dnes projednala krajská rada.

V nové rezervaci se vyskytují chráněné i ohrožené druhy. Mezi početnými druhy rostlin jsou vedle vysokých ostřic zastoupené například rosnatka okrouhlolistá, nachově kvetoucí orchidej prstnatec májový nebo vachta trojlistá, která kvete bíle koncem jara. Vyskytují se tam motýli, vážky, ještěrky, obojživelníci i vzácní brouci. Z ptáků lokalitu mimo jiné využívají krahujci, krkavci, potápky, ťuhýci, sluky nebo černí čápi. Podrobný popis je na webu kraje.

Zdroj: Nase-voda.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekCelulitida ani jizvy po porodu nejsou důvodem pro ostych. Ženy svými fotkami ukazují opravdovou krásu
Další článekSamoživitelku zatkli, nechala děti o samotě v době, kdy musela do práce. Lidé jí teď posílají peníze na bydlení

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno