Na pražském Kongresovém centru vzniká jedna z největších fotovoltaických elektráren v širším centru Prahy. Od příštího roku bude elektřinu ze slunečních paprsků vyrábět 2 080 solárních panelů. Kongresové centrum by díky tomu každý rok mělo ušetřit zhruba 5,5 milionu korun.

Kongresové centrum Praha patří mezi jedno z největších v Česku. „O fotovoltaické elektrárně jsme uvažovali už před několika lety,“ říká Aleš Bartůněk, předseda představenstva Kongresového centra Praha. „I když máme do konce roku sjednánu velmi dobrou cenu za elektřinu, dění na trhu s energiemi nás přimělo tento záměr urychlit a rozhodli jsme se s instalací začít ještě během českého předsednictví,“ vysvětluje Bartůněk.

Střešní solární panely pokryjí asi deset procent spotřeby energií centra. Rozvoj obnovitelné energie navazuje na dlouhodobou snahu Kongresového centra o zvyšování energetické účinnosti. Stavba fotovoltaické elektrárny v centru Prahy o takových rozměrech podle webu Ekolist není jednoduchou záležitostí. Projektanti například museli zkouškami na vzorku panelů umístěných na střeše dokázat, že sluneční paprsky dopadající na jejich povrch nebudou oslňovat nejen blízké okolí, ale ani například návštěvníky několik kilometrů vzdálené Petřínské rozhledny.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist. Wave.

Předchozí článekDo kosmického programu byl poprvé vybrán astronaut s postižením
Další článekDevítiletá rekordmanka z Jihlavy daruje vlasy nemocným už od čtyř let

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno