Nová alej ve Střížově u Vladislavi na Třebíčsku připomíná československé válečné parašutisty. U polní cesty lidé vysázeli devět lip, u každé je jméno jednoho z mužů, kteří byli za druhé světové války vyslaní z Británie plnit zadané úkoly na území okupované vlasti. První stromy jsou věnované bojovníkům pocházejícím z regionu. Další budou přibývat v následujícím roce, řekl ČTK Tomáš Sláma ze spolku Veterans – Váleční veteráni České republiky, který se postaral o vznik aleje.

Spolek Veterans sdružuje současné a bývalé vojáky, účastníky zahraničních vojenských misí. ,,Máme spoustu různých aktivit a jedna z nich je připomínání těchto historických událostí, protože si myslíme, že to je důležitá věc a leckterého z nás to inspirovalo k tomu, abychom uvažovali o nějaké vojenské kariéře,“ řekl Sláma. Alej bude ve výsledku tvořit 75 stromů. „Chceme, aby tady byly stromy za všechny parašutisty, kteří byli operačně nasazení,“ uvedl.

Mnozí parašutisté během bojů padli. ,,A těm, co měli štěstí a útrapy války přežili, se poté ‚odvděčil‘ nový komunistický režim,“ řekl Sláma v úvodu slavnosti. Alej je věnovaná památce Jaroslava Krátkého (1911 až 1945), rodáka ze Střížova. Byl zajatý při odbojové činnosti na Slovensku, popravený byl pravděpodobně na začátku roku 1945.

Může jít o obrázek 7 lidí
Foto: Facebook/ Horácké Noviny.

Alej vzniká u cesty ze Střížova směrem k městysu Vladislav. Sázení se zúčastnili také příbuzní většiny bojovníků, jimž jsou věnované první lípy. Kromě Jaroslava Krátkého jde o Jana Kubiše, rodáka z Dolních Vilémovic, Adolfa Opálku a Františka Pospíšila z Rešic, Jana Bartejse a Leopolda Musila, kteří pocházeli z Třebíče, Josefa Šanderu z Náměště nad Oslavou a Františka Širokého z Kamenice. Lípa připomíná rovněž brigádního generála Františka Moravce. ,,Který bezesporu mezi svými muži má své místo,“ řekl Sláma.

Další sázení stromů v aleji bude 6. dubna 2024.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekPrvní základní škola v Pardubicích má zelenou střechu
Další článekKapela Filkins Drift vyrazila na turné po Walesu pěšky. S nástroji na zádech ušla 1400 kilometrů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno