Vejcomat? Že to neznáte? Tak čtěte dál. V malé obci na Trutnovsku totiž jeden takový vznikl.

„Byl to takový spontánní nápad,“ říká s úsměvem Jaroslava Vopálková, která má malé hospodářství na okraji Choustníkova Hradiště. Kromě poníka a kozy s několika kůzlaty, se stará také o dvacet slepic. Jejich vajíčka od ní už dřív odebírali lidé z okolí, teď je podle ní situace o něco složitější. Koronavirus a také nástup do nové práce.

“Své lidi“ nicméně nechtěla ošulit a tak vymyslela první vejcomat. Legislativně podle provozovatelky patří do kolonky „Prodej ze dvora“, jde o plastovou krabici, ve které je dvakrát denně k dispozici deset vajíček.

Foto: Václav Plecháček.

„Protože jsem nastoupila do práce a toho času není mnoho. Tak jsme se vždy se sousedkami nepotkávaly. A ta virová záležitost mě jen utvrdila v tom, že není špatný nápad, nechat vejce jen tak někde k dispozici a nepotkávat se přímo,“ řekla pro Český rozhlas Jaroslava Vopálková.

U plotu hned vedle úzké příjezdové cesty je na malé dětské židličce nehlídaný uzavíratelný plastový box s nápisem Samoobslužný vejcomat.

Provizorní vejcomat zatím funguje bez problémů, první den se prodalo všech dvacet vajec. Nenaplnily se ani černé scénáře, které předpovídali někteří sousedé….. rozbitá vejce a chybějící peníze.
„Při ceně tři koruny za kus jsme tam měli dvě dvacetikoruny, takže to bylo velice příjemné. A po odpoledním doplnění dalších deseti kusů asi do hodiny zmizelo i to další plato.“

Paní Vopálková nemá tiskárnu ani speciální razítka a datum snůšky je tak na vejcích napsaný obyčejnou tužkou.

Foto: Václav Plecháček.

Pokud bude vejcomat podobně bezproblémově fungovat i dále, časem se prý dočká modernizace. Cílem je tepelně zaizolovaná dřevěná budka s chladící podložkou, tak aby s prodejem nebyl problém ani během léta.

Čtěte také:

Zdroj: Hradec.rozhlas. Václav PlecháčekMilan Baják Úvodní foto: Václav Plecháček.

Předchozí článekNemohl manželku doprovodit na chemoterapii. Celou dobu čekal pod okny s obřím vzkazem.
Další článekZdravotníci uspořádali manželům s koronavirem zlatou svatbu na jednotce intenzivní péče.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno