Nadace Ivana Dejmala podpořila letos záchranu rašelinišť a mokřadů v Libereckém kraji, ale také obnovu lesů. Na projekty zaměřené na ochranu přírody rozdělila letos nadace 2,7 milionu korun. Díky podpoře dárců mohla nadace rozdělit zhruba o 800.000 korun víc než loni. Peníze putovaly na ochranářské, výzkumné i publikační projekty, které se věnují nejen oblasti Jizerských hor, uvedl v tiskové zprávě ředitel nadace Ondřej Petrovský.

Díky podpoře nadace se Jizersko-ještědskému horskému spolku podařilo zachránit rašeliniště v srdci Jizerských hor, které bylo v minulosti necitlivě odvodňováno. V melioračních příkopech vybudovali dobrovolníci spolku 60 přehrážek, které vodu zadržují v době dešťů a naopak ji postupně uvolňují, když je sucho. Zároveň v okolí vysadili 14.100 geneticky původních dřevin.

Projekt obnovy EVL Jizerské smrčiny v roce 2021.
Zdroj | Nadace Ivana Dejmala

,,Podařilo se vrátit místním lesům přirozenou a zdravou podobu a zároveň pomoci se zadržením vody v cenných rašeliništích. Lokality v okolí Čihadel, Klečových louček nebo Černé hory patří k přírodně unikátním místům s podmáčenými smrčinami v samém srdci Jizerských hor,“ doplnil Petrovský. V příštím roce plánuje nadace podpořit podobný projekt spolku v národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery.

Nadace přispěla také k záchraně Sedmihorských mokřadů u Turnova. Projekt chce vrátit mokřadům jejich přirozenou přírodní funkci zadržovaní vody v krajině a zlepšit biotop pro zdejší rostliny a živočichy včetně včetně ohroženého jeřába popelavého. Větší část nákladů zaplatí evropské fondy. Letos začaly práce vybudováním 14 tůní, přerušováním odvodňovacích trubek a zasypáváním melioračních příkopů. Časem přibude i návštěvnická infrastruktura včetně ptačí pozorovatelny. ,,Lokalita se tak stane pestrým a přirozeným biotopem pro další druhy živočichů,“ řekl Petrovský.

Projekt obnovy EVL Jizerské smrčiny v roce 2021.
Zdroj | Nadace Ivana Dejmala

Na Liberecku nadace pokračovala s výsadbami sazenic převážně jedlí, buků a dubů. ,,Těch je letos nově v zemi 70.100 a díky ochraně před zvěří, která je v současné době nezbytností, věříme, že jsme tímto připravili odkaz krásných a zdravých lesů pro budoucí generaci. Ještě počátkem roku jsme plánovali vysázet 35.000 stromků, ale díky štědré podpoře našich dárců jsme s odborným lesním hospodářem Janem Dudou projekt zdvojnásobili,“ dodal ředitel nadace.

Projekt obnovy EVL Jizerské smrčiny v roce 2021.
Zdroj | Nadace Ivana Dejmala.

Nadace Ivana Dejmala vznikla v roce 1993 původně s názvem Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor. Nyní má název po bývalém ministrovi životního prostředí, který stál v 90. letech u jejího zrodu. Od svého vzniku podpořila nadace stovky projektů, na které rozdělila 27 milionů korun. Podporuje kromě jiného také ekologickou výchovu dětí, tradicí už se stal kalendář Zaostřeno na Jizerky, který nadace vydala letos už po jedenácté.

Projekt Zvýšení stability lesních porostů v roce 2021 - 008.
Zdroj | Nadace Ivana DejmalaČtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekBrazílie zrušila povolení průzkumu těžby zlata v Amazonii
Další článekDíky dešťům i normálním teplotám se zlepšila obnova lesů na jižní Moravě

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno