Internetová encyklopedie Wikipedie vyzývá své uživatele a uživatelky, aby se zapojili do dalšího ročníku projektu Měsíc žen na Wikipedii. Ten se letos koná již popáté a má lidi motivovat k tomu, aby vytvářeli více článků o ženách. Do akce se zapojí i některé instituce – třeba Univerzita Karlova nebo Akademie věd ČR.

Výzva chce upozornit hlavně na to, že z veškerých biografií, které se na Wikipedii objevují, je pouze 18 % o ženách. Zároveň chce platforma taky podpořit dobrovolné editorky obsahů na Wikipedii, protože 90 % příspěvků této internetové encyklopedie vytváří podle statistik muži.

Každý může v rámci Měsíce žen přispět článkem o významné ženě – řada vědkyň, umělkyň či žen, co projevily své hrdinství nejrůznějším způsobem, na české Wikipedii chybí. Chceme také podpořit ženy v editování tak, aby jejich počet mezi editory lépe reflektoval skutečné rozložení společnosti,“ říká Klára Joklová, výkonná ředitelka Wikimedia ČR.

Měsíc žen trvá od 1. března do 8. dubna. Do psaní nebo editace příspěvků o ženách se může zapojit kdokoliv, a to jak online, tak i třeba na jednom z editatonů, tedy editačních maratonů, které proběhnou například v Americkém centru nebo v Akademii věd. Akce, na kterých příspěvky vznikají pod odborným vedením lektorů a lektorek, mimo jiné letos zaštítila i Univerzita Karlova, v jejíž spolupráci proběhl první studentský editaton, který se na začátku března odehrál v kině Ponrepo.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekJako z pohádky. Spisovatelka si vzala bezdomovce. Jsou šťastní a mají dvojčata
Další článekKlima v Mariánských Lázních by se mohlo stát přírodním léčivým zdrojem už letos

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno