V Prievidzi u Trenčína přišli se skvělým nápadem. Lidé nedopalky cigaret hází do koše a přitom ještě hlasují pro výherce.

Foto: Archív Civita Center

Na Slovensku to prostě vyřešili. Nedopalky cigaret na ulicích trápí snad všechna města. S kreativní myšlenkou, jak se toho zbavit, přišlo občanské sdružení Civita Centre. V Prievidzi se u nákupního centra objevil originální koš, který nahradil obyčejné koše na uhašení cigaret.

 „Vnímáme, že cigaretové nedopalky jsou velkým environmentálním, estetickým, ale i finančním problémem. V některých případech odpad z tabákových výrobků představuje 80% odpadu v ulicích měst. Proto jsme se snažili přijít s řešením, které by opravdu pomohlo,“ řeklo pro Dobré noviny sdružení Civita Centre.

Jako první s nápadem přišla Velká Británie. Tam se díky košům situace s nedopalky zlepšila o 74%!

Foto: Twitter Øystein Larssen (@olarssen) 

Jak koše fungují?

Koš na cigarety má speciální design. Obsahuje dvě komory, do kterých lidé vhazují nedopalky a zároveň tím hlasují. V Prievidzi hlasují za svůj oblíbený sportovní tým. Mezi lidmi tam totiž panuje velká fanouškovská soutěživost. Jedna strana koše patří místnímu basketbalovému klubu a ta druhá zase sousedícímu klubu Handlová. A přesně takhle motivují občany, aby nedopalky házeli svému oblíbenému týmu a ne na zem. 

A nezůstalo jen u města Prievidza, koše se stěhují i do Bratislavy. Tam lidé zase odpovídají na otázku, zda dodržují novoroční předsevzetí celý rok, nebo ne.

Vědecky potvrzeno

A opravdu to funguje. Hned po prvním týdnu fungování speciálních košů se počet nedopalků snížil o téměř 81%. A to už je pořádná porce procent.

Hlavy spojili i vědátoři.  V roce 2016 experiment otestovali a výsledky mluví jasně. Díky košům se až čtyřnásobně snížil počet nedopalků na zemi.

Foto: Archív Civita Center

Civita Center je občanské sdružení, které se zaměřuje na podporu behaviorální politiky na komunální úrovni. Sdružení chce prostřednictvím malých změn vyřešit specifické problémy a to jsou například znečištění veřejných míst, neefektivní výběr daní, či špatné služby občanům.

Zdroj, úvodní foto: Dobré noviny.   

Předchozí článekDva kluci, stará rachotina a pomoc nemocné Lence. Beer with Travel odjíždí na druhý konec světa.
Další článekChlapeček po třech letech vyhrál nad leukémii a vrátil se do školy. Zažil úžasné překvapení.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno