Na trojúhelníkovém pozemku v Klecanech u Prahy funguje mateřská školka, která zaujme velkými okny do zahrady, zajímavě řešenou budovou i jednoduchým, ale funkčním interiérem. Za designem místa, kde se děti učí pomocí montessori metody, stojí studio No Architects.

Vnitřek budovy nezáří barvami, je bílý a minimalistický. A v souladu s výukovými principy má podporovat samostatnost a přirozenou zvídavost malých dětí. Těm jsou k dispozici kouty s různými aktivitami, kterým se mohou v průběhu dne věnovat. Důležitou součástí školky je taky zahrada, kde se děti starají o rostliny.

Budova ale nenabízí vyžití jen pro děti, pro místní funguje i jako společenské centrum. „Zatímco v přízemí domu se nachází školka, v patře se samostatným vstupem a multifunkčním sálem se odehrává nejen administrativa a poradenství školky, ale i řada aktivit pro dospělé, jako je cvičení apod. Školka tak od svého otevření slouží jako malé kulturní centrum a dá se předpokládat, že její role se bude vyvíjet spolu s tím, jak se zastaví další rozvojové plochy v jejím okolí,“ cituje architekty Jakuba Filipa Nováka a Danielu Baráčkovou web DesignMag.cz.

Že budova školky může být pro architekty výzva, se ukázalo už v minulosti. Petr Stolín a Alena Mičeková před dvěma lety vyhráli Českou cenu za architekturu, porota tehdy ocenila jejich návrh, podle kterého vznikla školka v Nové Rudě na okraji Liberce.

Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser
Foto: Studio Flusser

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekPes při nehodě vyletěl z auta. Našli ho po dvou dnech, jak hlídá ovce
Další článekMladá Angličanka zachránila sestru před krokodýlem. Dala zvířeti ránu pěstí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno