Po desetiletích alarmujícího úbytku včel se Nizozemsku podařilo jejich populaci ve městech ustálit díky zavedení tzv. včelích zastávek a hotelů, které se v minulých letech rozšířily po celé zemi. Vyplývá to z celonárodního dobrovolnického sčítání včel.

Minulý týden se více než 11 000 lidí z celého Holandska účastnilo už čtvrtého ročníku národního sčítání včel. Dobrovolníci vybavení sčítacím listem se seznamem nejznámějších druhů včel v každé zahradě strávili 30 minut a zmapovali všechny přítomné druhy. Podle zatím dostupných dat napočítali přes 200 000 včel, což potvrdilo stabilizaci jejich počtu.

V posledních letech rozsáhlý výzkum zaznamenal přetrvávající vzestup zájmu o včelařství. „Nárůst včelařů ve městech by mohl mít za následek větší soutěžení včel o potravu, proto taky musíme zajistit, abychom pro včely vysázeli dost květin,“ dodává entomolog Vincent Kalkman, který sčítání včel spolupořádal.

Populace včel v Nizozemí totiž výrazně klesala už od 40. let minulého století, a to hlavně kvůli úbytku rozkvetlých luk a zavádění pesticidů. Holandsko je po Spojených státech druhý největší vývozce zemědělských produktů na světě a stabilní populace včel je pro opylení rostlinných plodin zásadní. Poté co tento fakt v roce 2018 tamní ministerstvo zemědělství oficiálně uznalo, vznikla národní opylovací strategie, která jak se zdá z posledních dat, zatím plní svůj cíl.

Hlavní město Amsterdam úspěšně aplikovalo návrhy iniciativ na podporu včel, zavedlo například „včelí hotely“. Jde o soubor dutých stonků rostlin nebo bambusů, ve kterých se mohou samotářské včely usadit. Trávu na veřejných prostranstvích pro nalákání více včel začali místní zastupitelé nahrazovat vysazováním původních druhů rostlin a přestali používat chemické postřiky proti plevelu. Data z březnové zprávy nazvané Deset let politiky divokých včel v Amsterdamu dokazují 45% nárůst počtu divokých včel ve městě v roce 2015 v porovnání s rokem 2000.

V Utrechtu pak na střechách zastávek autobusů rozeseli původní druhy rostlin, které lákají včely a zároveň vstřebávají dešťovou vodu a prachové částice. „Holandská vláda chce v nejbližších letech stavět stovky tisíc nových domů, a proto musíme myslet i na způsoby, jak vedle rostoucích měst zachovat přírodu,“ uzavírá Kalkman důvody, proč je důležité vysokou populaci včel ve městech udržet. Informuje o tom deník Guardian.

Pusťte si taky Manuál pro záchranu hmyzu. Každý z nás může udělat něco pro to, aby louky cvrkaly a les bzučel.

Čtěte také:

Zdroj: The Guardian, Wave News.

Předchozí článekDo práce na kole letos pojede rekordní počet 20 200 účastníků
Další článekTakové hrdiny svět potřebuje. Ind prodal své auto, aby nakoupil kyslíkové bomby pro své nemocné sousedy

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno