Vědci vyvinuli inovativní metodu zkoumání stop DNA v medu. Ta může včas odhalit zdravotní problémy včelstev a předejít tak vyhynutí v případě, že se objeví nová smrtelná varianta. Odborníci díky testu dokážou například včas identifikovat nejnovější variantu viru deformovaných křídel. Metoda podle serveru Newsweek zároveň dokáže zmapovat interakci s dalšími hmyzími druhy nebo místní botanickou rozmanitost.

Za projektem stojí vědci z Výzkumného centra biomedicínských věd Alexandera Fleminga v řeckém Vari. Pomocí jejich systému „přímá metagenomika“ dokážou identifikovat fragmenty včelího DNA v nasbíraném medu. Během sběru se med dostává do kontaktu s různými druhy organismů. DNA nalezené v medu tak pochází z pícnin, střevních bakterií včel a potenciálních patogenů včelstev, jako je například roztoč varroa.

Je to nesmírně důležité ve venkovském a zemědělském prostředí, kde interakce mezi druhy ovlivňují produktivitu plodin,“ říká autor studie Anastasios Galanis. Lepší pochopení interakcí včel s jinými druhy by tak pomohlo při určování rizikových období a včelích zón. Odborníci upozorňují na důležitost včel. Produkce velké části potravin totiž závisí na jejich aktivitě a dobrém stavu prostředí, ve kterém žijí a opylovávají rostliny.

Podle serveru Newsweek je studie zatím v průzkumné fázi. Tým vědců se však domnívá, že by tento typ vyšetření nakonec mohl být využit při sledování a předvídání nemocí a patogenů v jiných rozsáhlých studiích.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekVe Skotsku začal platit zákaz jednorázového používání plastů
Další článekMatka s dcerou se shledaly po 80 letech, přispěl k tomu brexit

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno