Pečuje o bývalé dostihové koně, toulavé kočky a opuštěné psy. Ester Rišková založila spolek na pomoc zvířatům v nouzi a ukazuje lidem, jak se o ně starat. Nadace Karla Janečka ji za to jmenovala Laskavcem.

Když před třemi lety na sociálních sítích objevila inzerát na prodej komplikované a starší klisny Relace, rozhodla se ji koupit a zachránit jí život. ,,Po skončení dostihové kariéry se koně ve velkém neodváží na jatky, taková doba je už naštěstí pryč. Pokud neodcházejí do chovu, končí zpravidla u svých ošetřovatelů nebo u někoho, kdo si je třeba během kariéry vyhlédl, fandil jim a zamiloval se do nich,“ říká.

V případě klisny Relace tomu tak ale nebylo a majitel se ji rozhodl poslat na jatky. ,,Anglický plnokrevník je velmi senzitivní plemeno a jako sportovec odcházející z plného tréninku rozhodně nepatří do nezkušených rukou. Tam ovšem často končí kvůli nízké ceně a majitelé následně nezvládají jejich temperament,“ vysvětluje s tím, že cena koně vyřazeného z dostihů se pohybuje okolo 30 tisíc korun.

Díky odvážnému kroku klisna dodnes spokojeně žije ve společnosti dalších čtyř koní a zachráněných koček a psů, o které Ester Rišková pečuje. Před třemi lety na pomoc potřebným zvířatům s bývalým přítelem založila spolek Druhá šance – Domov pro ex-dostihové koně v Lindavě, po rozchodu žila rok s koňmi přímo ve stáji.

Ester Riškové se u koní život obrátil vzhůru nohama. ,,Rozhodně jsem nevyrostla v luxusu a nikdy nebyla zhýčkaná. Pravdou ale je, že než jsem začala tuhle svou etapu života, žila jsem v Praze vcelku bezstarostný život, finance jsem moc řešit nemusela a koupit si každý měsíc nový pár bot nebo kabelku mi nedělalo problém,“ říká s tím, že dnes vlastní potřeby ustupují potřebám jejích zvířat.

Zdroj foto: Nadace Karla Janečka

Zpočátku provoz celého projektu, který měsíčně vyjde průměrně na 25 tisíc korun, pokrývala sama – paralelně s péčí o zvířata pracuje Ester Rišková v pojišťovně. Nyní jí s financováním pomáhají sponzorské dary a vzájemná podpora s útulkem Dogsy z.s. Spolek Druhá šance je rovněž zahrnutý do celostátní sbírky Běhejme a pomáhejme útulkům.

Na crowdfundingovém portálu před časem úspěšně dokončila sbírku, kde se jí podařilo vybrat přes 750 tisíc korun. ,,Na začátku mi taková částka přišla naprosto šílená a říkala jsem si, že nemám šanci ji vybrat, ale povedlo se. Ač se to někomu může zdát hodně, takové peníze vystačí jen na nákup pastvin a stavbu přístřešku pro koně,“ vysvětluje.

Práce s bývalými dostihovými koňmi je velmi specifická – po závodní kariéře mívají často problémy s pohybovým aparátem a je potřeba jim podávat preparáty na výživu kloubů, bandážovat nohy a podobně. ,,Co se povahy týče, prostě jsou zkrátka citlivější – všeobecně hodně rychle chápou, co po nich člověk chce a snaží se mu vyhovět, jsou však také víc vázaní na člověka, protože v dobách tréninku byli zvyklí být od rána do večera v lidské přítomnosti.“

Zdroj foto: Nadace Karla Janečka

Pokud Ester chcete podpořit, zde jsou její stránky. Domov Druhá šance.

Čtěte také:

Zdroj: Aktualne.

Předchozí článekPrestižní fotografická soutěž zveřejnila nejlepší snímky uplynulého roku. Uspěli i Češi
Další článekČesko je mezi 20 nejšťastnějšími zeměmi světa

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno